Před několika měl zesnulý herec narozeniny, ale jejich oslavu zhatil fakt, že znovu skončil v nemocnici. Neztrácel ale víru ani optimismus. Těšil se, že k ní dojde později.
Česká kinematografie přišla o další významnou osobnost. Ve věku sedmaosmdesáti let zemřel herec, bavič a dabér Jiří Krampol. Dámský Deník připomíná, že v posledních letech ho trápily vážné zdravotní problémy. Před pár dny ještě plánoval s kamarády opožděnou oslavu svých červencových narozenin, kterou zhatila jeho hospitalizace. Smutnou zprávu potvrdil hudebník Felix Slováček.
Naposledy vydechl v nemocninci
Rodák z Buštěhradu zemřel v sobotu večer v nemocnici, kde trávil poslední dny. Proslulý saxofonista byl mezi hercovými přáteli, které ho tam navštěvovali. „Nejsem doktor, ale jak to vidím jen svýma očima, tak si myslím, že to není dobrý. Nemluvili jsme spolu, on tak jako napůl spal, tak jsem ho nechtěl extra sužovat,“ řekl ve čtvrtek Slováček webu CNN Prima News. Tři dny poté už oznámil skon svého dlouholetého přítele.
Zesnulý umělec absolvoval pražskou DAMU v roce 1962. První angažmá získal Divadle Na Fidlovačce a poté se stal členem souboru Divadla Na zábradlí. Hrál také v komorním Divadle Viola a v Divadle Ateliér. Popularitu mu vynesla spolupráce s již zesnulým Miloslavem Šimkem v divadle Semafor. Jejich pořad Zajíc v pytli se stal legendárním. Krampol také dlouhé roky moderoval oblíbenou show Nikdo není dokonalý a později Nikdo není perfektní.
Zazářil jako lstivý pohádkový rádce
Do povědomí diváků se ale zapsal také jako filmový a seriálový herec. Objevil se třeba ve snímcích Smrt krásných srnců, Nahota na prodej, Ceremoniář, Bastardi, 2Bobule nebo v komediální sérii Kameňák. K jeho nejznámějším rolím patří královský rádce z populární pohádky O princezně, která ráčkovala nebo poručík Libor Krejcárek z krimiseriálu Malý pitaval z velkého města.
Největší hereckou příležitost dostal Krampol od režiséra Víta Olmera v povídkové komedii Waterloo po Česku, v níž ztvárnil pět hlavních rolí. Krampol byl také excelentním dabérem. Jeho hlasem promlouvala na české diváky ikona francouzské kinematografie Jeana-Paula Belmonda. Po smrti Františka Filipovského v roce 1993 začal také dabovat populárního komika Louise de Funèse. V roce 2018 převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně.
Dvacet let bojoval s onemocněním srdce
V posledních letech však herce, který měl rád sport a věnoval se vzpírání, pronásledovaly zdravotní problémy. Kvůli hospitalizaci také musel odložit i oslavu nedávných 87. narozenin. V nemocnici podstoupil zákrok, při kterém mu lékaři odsáli vodu z těla, jež ohrožovala srdce i ledviny. Potíže s chůzí, kvůli kterým používal invalidní vozík, i zavodňováním ho trápily dlouho. Navzdory tomu neztrácel optimismus. „Mám už dvacet let chronické srdeční selhání. S věkem zkrátka přicházejí neduhy,“ řekl nedávno webu Aha!.
Před rokem se musel odstěhovat ze svého bytu do domu sociálních služeb v Praze. Původně nechtěl, ale nakonec tam byl spokojený. Charismatický herec byl čtyřikrát ženatý. Z prvního manželství s televizní hlasatelkou Janou Fořtovou má syna Tomáše a s druhou ženou Hanou Suvajdžičovou syna Jiřího. V manželství s Martou Krampolovou se mu narodili synové Martin a Jan, který ale zemřel v sedmi měsících. Jeho poslední žena Hana Krampolová roky bojovala se zdravotními problémy a léčila se ze závislosti. Zemřela před pěti lety.