Obyvatelé ukrajinsko-polské hranice popisují život během války. Doléhají k nim hrůzostrašné zvuky

Na Ukrajině mají své přátele nebo širší rodinu. Válečný konflikt jim vzal iluze a životní jistotu. Museli si znovu zvyknout.

Ukrajinští uprchlíci i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině zasáhla aspoň podvědomě celou Evropu. Tento novodobý konflikt odstartoval 24. února 2022. Z toho vyplývá, že probíhá již přes rok. Za tu dobu se z něj stala pro většinu Evropanů jen malá připomínka v každodenním zpravodajství. Pro některé je však všudypřítomný. Nepředstavuje pro ně jen prvotní šok před dvanácti měsíci, ale krutou realitu hned za domem.

Jeden a půl kilometru

Jedna polská rodina poskytla rozhovor o svých zkušenostech z bezprostřední blízkosti bojů, přestože žijí v jiném státě. „Bydlíme ve vzdálenosti jednoho a půl kilometru od hranic. Za nimi máme jak přátele, tak širší rodinu. Ze začátku bylo vše velmi nejisté. Nevěděli jsme, zda Rusové nezaútočí i na nás. Naštěstí se tak nestalo. Poté se začali všude objevovat uprchlíci.“

Těmto lidem obyvatelé hranic podávají dnes a denně pomocnou ruku. „Pomalu se vše ustálilo. Ustálila se celá situace a už jsme si zvykli. Přesto se nedá zapomenout na to, co se děje jen pár kilometrů od nás. Před časem bylo napadeno jedno cvičiště. Výbuch byl tak silný, že se otřásly i naše domy.“ Přesto se tamní rodiny snaží žít jakž takž poklidně. Nepřemýšlet nad celou situací.

Desítky uprchlíků

Dále promluvila žena jménem Nadja Kulikowska. Do Polska se přistěhovala před devatenácti lety. Učinila tak, protože zde potkala svého manžela. Spolu založili firmu, ve které Nadja pracuje jako účetní. „Začátek konfliktu jsem prožívala velmi těžce. První dny a týdny byly naplněny strachem o blízké, kteří žijí v oblastech válkou přímo zasažených. Pomáhali jsme, jak to jen šlo.“

Ukrajinský voják iZdroj fotografie: Depositphotos

Nadja je pyšná na Poláky ve svém okolí. Vzpomíná na dny, kdy u nich spaly až desítky lidí. Do toho byly časté výpadky proudu a telefonního připojení. Přesto vše společně přestáli, než se situace normalizovala. Během několika výbuchů byla z jejich domu vidět červená záře. Později objevili několik prasklin na fasádě. Noci probděné strachem a škody na majetku jim však nikdo nevrátí.

Jak byste řešili problém s uprchlickou vlnou?

Zdroj: Fakt
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články