Dívence (13) dávali lékaři po traumatizující noci jen 5% šanci na přežití. Její matka ale dokázala nemožné

Mladá dívka byla po mrtvici uzamčená ve svém vlastním těle. Maminka se ale chopila iniciativy a vytřela lékařům zrak.

Dívka i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Každý člověk miluje své děti nadevše, a kdyby mohl, vzal by všechnu jejich bolest na svá bedra, jen aby je neviděl trpět. I z plného zdraví se ale děti a mladiství mohou ocitnout na pokraji smrti. A pokud jste si mysleli, že cévní mozková příhoda se týká „jen“ osob staršího věku, jste na omylu. I když je u mladistvých velmi vzácná a větší pravděpodobnost je u kojenců než u dospívajících, jak Dámský Deník zjistil, není to vyloučené. A čas je základním parametrem.

Mrtvice mění život

Mrtvice se každý bojí – a zcela právem. Může přijít opravdu kdykoli a následky bývají permanentní. Čas je v tomto případě opravdu velice důležitý, respektive rychlý zásah lékařů. Dámský Deník zjistil, že je-li tento člověk v nemocnici do 60 minut, má 70% šanci na úplné zotavení. Miranda byla ve svých 13 letech slibnou studentkou, která milovala hudbu, zajímala se o literaturu a biologii a jako každá dívka ráda trávila čas se svými přáteli.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Lékař varuje před nenápadnými příznaky u žen značící mozkovou mrtvici

Lékař iZdroj fotografie: Pexels
Včasný zásah lékařů může znamenat plné zotavení.

Dne 25. dubna 2017 se ale její život změnil. V noci se probudila se silnou bolestí hlavy, ztrátou sluchu a také nemohla hýbat rukama, jak píše Bristol Post. Rodiče ji ve 4 ráno přivezli do nemocnice, kde se seběhlo na 20 lékařů a Miranda musela ihned podstoupit operaci, která jí zachránila život. Dívka ale zůstala zcela paralyzovaná a lékaři jí dávali pouhou 5% šanci na přežití a probuzení. Její rodiče byli zdrceni, ale nevzdávali se naděje. Vždyť někdy jsou lidé v kómatu i léta a probudí se, jak i Dámský Deník psal.

Postupnými kroky k zotavení

Miranda trpěla „syndromem uzamčení“. Jedná se o stav, kdy veškeré svalstvo vypoví službu, ale mozek funguje, jak má. Byla tedy uzamčena ve svém vlastním těle. Dokázala pouze mrkat očima. Její maminka věděla, že Miranda miluje hudbu. Pouštěla jí oblíbené skladby, ale také hrála na klávesy. Tatínek zase na kytaru. Díky pohybům očí věděli, že je Miranda s nimi a vnímá je. Maminka jí následně přečetla dopisy od jejích kamarádů a přátel. A Mirandiny oči se zatřpytily, stejně jako zaznamenali první pohyb ruky.

Ruka na nemocničním lůžku

36letá žena přežila mrtvici: Teď popisuje, co byla ta chyba, která se jí málem stala osudnou

Miranda Meldrum is back at school after a remarkable recovery from locked-in syndrome

Miranda Meldrum has astounded medics and is back at school in Wiltshire after a remarkable recovery from locked-in syndrome. The teen suffered a brain haemorrhage in 2017 which led to her being unable to move or communicate, even though she was completely aware of her surroundings. Read about her journey here: https://bit.ly/2VRhQdI

Zveřejnil(a) ITV News West Country dne Pátek 10. května 2019

To byla první vlaštovka. Miranda se začala postupně zotavovat a hýbat se. Nyní, po dlouhé sérii různých fyzioterapeutických sezení, je Miranda opět na nohou a nikdo by nehádal, že měla pouze 5% šanci na přežití. „Po celou dobu jsem poslouchala hudbu a slova svých přátel, která mi pomohla překonat všechny překážky,“ řekla Miranda pro Daily Mail.

Jak se podle vás projevuje mrtvice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články