Lékař varuje před nenápadnými příznaky u žen značící mozkovou mrtvici

Mnoho lidí si myslí, že mozková mrtvice může přijít z nenadání. Realita je však taková, že mnohdy jsou pouze ignorovány tyto příznaky, které na daný stav upozorní.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Mrtvice může postihnout kohokoliv a v jakémkoliv věku. Podle statistik jsou k ní ovšem více náchylné ženy mezi 18 až 40 lety života. Odhaduje se také, že cévní mozková příhoda každoročně způsobí více úmrtí u žen než rakovina prsu, proto je dobré znát všechny příznaky, jaké ji provází. Jen včasná pomoc totiž může vést k dobrému konci – lékaři mají na záchranu života v tomto případě jen asi 4,5 hodiny.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Sledovat možné příznaky je na místě

Jaké jsou druhy mrtvice?

Při ischemické cévní mozkové příhodě dochází k poškození mozkové tkáně kvůli nedostatečnému zásobování krví. Tím se zablokují nebo zúží cévy. Hemoragická cévní mozková příhoda je naproti tomu způsobená prasknutím cévy v mozku a následnými otoky a tlakem. Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko mrtvice. Jaké to jsou především?

  • Hypertenze (vysoký krevní tlak) a vysoká hladina cholesterolu
  • Kouření, obezita, stres, častá konzumace alkoholu a nedostatek fyzické aktivity
  • Cukrovka a různé srdeční choroby
iZdroj fotografie: Pixabay.com
Tělo dokáže na problémy upozornit

Jedním z důsledků cévní mozkové příhody je paralýza lícního nervu a ochrnutí jedné strany tváře. Někdy ochrne i ruka nebo noha na stejné straně. Podle statistik tento příznak provází mrtvici u 80 % žen. Riziko mozkové mrtvice se zvyšuje v těhotenství. Určitým rizikovým faktorem může být i užívání antikoncepce nebo hormonální terapie. Pozor si tedy dejte na následující příznaky.

Zhoršení zraku a velké bolesti

Při mozkové příhodě se může objevit náhlé zhoršení zraku. Může postihnout jen jedno oko i obě a mohou se objevit i tzv. slepé skvrny. Pozor byste si měli dát i v případě, že pocítíte silnou bolest hlavy doprovázenou nevolností a zvracením. Mrtvici také často provází akutní bolest na hrudi, i když tento příznak bývá častěji spojován s infarktem. Tak jako tak byste ho neměli podceňovat.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Křik může být tím nejděsivějším…

Poškození mozku může vyvolat i poruchu koordinace. Objevují se i psychické příznaky – ztráta nadšení, deprese, změny nálad a ospalost. Ženy trpící cévní mozkovou příhodou mohou také snadno omdlít. Ostrá bolest na jedné straně obličeje či končetin bývá dalším typickým „ženským“ příznakem, který může na mrtvici upozorňovat.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Nenápadné příznaky mrtvice

Jednoduchý test

Pokud u sebe nebo u někoho jiného zpozorujete některý z těchto příznaků, vyzkoušejte nejprve široký úsměv. Pokud je jeden z koutků pokleslý, nejspíš se bude jednat o mrtvici. Dalším testem může být upažení na dobu několika sekund, v případě mrtvice totiž jedna ruka klesne. Pomalá řeč nebo nedostatečná odezva na slovní výzvu také poukazuje na mozkovou příhodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články