19letý mladík umírající na rakovinu si přál před smrtí vidět Alpy. Zemřel pouhé 2 týdny po splnění svého posledního přání

Nizozemská organizace Stichting Ambulance Wens Foundation plní nevyléčitelně nemocným lidem poslední přání. Případ 19letého mladíka dojal uživatele sociálních sítí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Stichting Ambulance
                   

Boj s vleklou nevyléčitelnou nemocí, obzvláště v posledních měsících života, je velmi náročný nejen pro samotného pacienta, ale také pro rodinu. Pacienti často ztrácí možnost věnovat se nadále svým koníčkům, musí se spoléhat na pomoc ostatních a radost ze života je mnohdy opouští. Bojovat se s tím snaží velké množství organizací, kteří lidem bojujícím s nevyléčitelnou nemocí plní poslední přání. Příběh 19letého mladíka dojal uživatele sociálních sítí po celém světě.

Poslední přání

Rodiče nevyléčitelně nemocného mladíka z Nizozemska jménem Jona mu chtěli splnit jeho poslední přání. Jona byl ještě před onemocněním velice aktivní mladík a jeho snem bylo znovu navštívit Švýcarské Alpy. Jeho zdravotní stav mu to ale nedovoloval, takže už nevěřil, že se mu jeho sen splní. „Nemohl jsem jen tak nasednout s rodiči do auta. Bylo to příliš riskantní,“ vypráví Jona. „I kdybych chtěl, rodiče by mi to samozřejmě kvůli riziku nepovolili,“ dodává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poslední přání Jony bylo vidět vrcholky Švýcarských alp

Rodiče však nemeškali a zaslali jeho přání organizaci Stichting Ambulance Wens Foundation. „K velkému překvapení se nám ozvali zpátky a dali nám možnost celý výlet realizovat,“ popisují situaci rodiče. Jonu čekala třídenní hospitalizace, při které se lékaři postarali o to, aby byl na cestu co nejlépe připravený a snížili riziko spojené s dlouhou cestou na minimum. Nakonec se vydal na čtyřdenní výlet, o němž si do té doby mohl nechat jen zdát.

Dojemný výhled na vrcholky

„Když jsme vyjížděli na vrchol k vyhlídce, měli jsme strach, že nebude dobrá viditelnost,“ vysvětlují dojatě rodiče. „Mlha se totiž dala krájet,“ dodávají. Jakmile ale vystoupali k vyhlídce u Beatenbergu, naskytl se jim překrásný výhled. Jona dlouhé minuty seděl na nosítkách a užíval si výhled na vrcholky, které se zdály tak blízko, jako by se jich mohl dotknout. Po chvilce se k němu přidali rodiče, kteří si tento dojemný moment chtěli vychutnat s ním.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jona se se svými milovanými vrcholky rozloučil díky průletu vrtulníkem

Jona v tu chvíli ani netušil, že kromě vyhlídky ho čeká ještě let vrtulníkem. „Už když se díval na hory z vyhlídky, měl na tváři neuvěřitelně spokojený výraz,“ vypráví rodiče. „Když se ale dozvěděl, že se na hory podívá ještě z větší výšky díky vyhlídkovému letu vrtulníkem, byl nadšením bez sebe,“ dodávají. Mladík zemřel 2 týdny po tomto výletě. Truchlícím rodičům tak vzpomínky na tyto šťastné chvíle pomáhají vyrovnat se s tak obrovskou ztrátou.

Jaké poslední přání byste zvolili vy, pokud byste se dostali do takové situace?

Zdroj: StichtingAmbulance, Reader’s Digest

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Nalijte Coca-Colu do záchodu a už to nebudete chtít dělat jinak. Díky svému složení dokáže v domácnosti zázraky
Události247.cz
Události247.cz
Babiš jako prezident? Přinášíme výčet výhod a nevýhod, kdyby byl hlavou státu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Proč se objevuje migréna a 3 přírodní léky, které s úpornou bolestí hlavy jednou provždy skoncují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co kdybychom se naučili ovládat počasí – mohla by to být naše budoucnost?