19letý mladík umírající na rakovinu si přál před smrtí vidět Alpy. Zemřel pouhé 2 týdny po splnění svého posledního přání

Nizozemská organizace Stichting Ambulance Wens Foundation plní nevyléčitelně nemocným lidem poslední přání. Případ 19letého mladíka dojal uživatele sociálních sítí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Stichting Ambulance
                   

Boj s vleklou nevyléčitelnou nemocí, obzvláště v posledních měsících života, je velmi náročný nejen pro samotného pacienta, ale také pro rodinu. Pacienti často ztrácí možnost věnovat se nadále svým koníčkům, musí se spoléhat na pomoc ostatních a radost ze života je mnohdy opouští. Bojovat se s tím snaží velké množství organizací, kteří lidem bojujícím s nevyléčitelnou nemocí plní poslední přání. Příběh 19letého mladíka dojal uživatele sociálních sítí po celém světě.

Poslední přání

Rodiče nevyléčitelně nemocného mladíka z Nizozemska jménem Jona mu chtěli splnit jeho poslední přání. Jona byl ještě před onemocněním velice aktivní mladík a jeho snem bylo znovu navštívit Švýcarské Alpy. Jeho zdravotní stav mu to ale nedovoloval, takže už nevěřil, že se mu jeho sen splní. „Nemohl jsem jen tak nasednout s rodiči do auta. Bylo to příliš riskantní,“ vypráví Jona. „I kdybych chtěl, rodiče by mi to samozřejmě kvůli riziku nepovolili,“ dodává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poslední přání Jony bylo vidět vrcholky Švýcarských alp

Rodiče však nemeškali a zaslali jeho přání organizaci Stichting Ambulance Wens Foundation. „K velkému překvapení se nám ozvali zpátky a dali nám možnost celý výlet realizovat,“ popisují situaci rodiče. Jonu čekala třídenní hospitalizace, při které se lékaři postarali o to, aby byl na cestu co nejlépe připravený a snížili riziko spojené s dlouhou cestou na minimum. Nakonec se vydal na čtyřdenní výlet, o němž si do té doby mohl nechat jen zdát.

Dojemný výhled na vrcholky

„Když jsme vyjížděli na vrchol k vyhlídce, měli jsme strach, že nebude dobrá viditelnost,“ vysvětlují dojatě rodiče. „Mlha se totiž dala krájet,“ dodávají. Jakmile ale vystoupali k vyhlídce u Beatenbergu, naskytl se jim překrásný výhled. Jona dlouhé minuty seděl na nosítkách a užíval si výhled na vrcholky, které se zdály tak blízko, jako by se jich mohl dotknout. Po chvilce se k němu přidali rodiče, kteří si tento dojemný moment chtěli vychutnat s ním.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jona se se svými milovanými vrcholky rozloučil díky průletu vrtulníkem

Jona v tu chvíli ani netušil, že kromě vyhlídky ho čeká ještě let vrtulníkem. „Už když se díval na hory z vyhlídky, měl na tváři neuvěřitelně spokojený výraz,“ vypráví rodiče. „Když se ale dozvěděl, že se na hory podívá ještě z větší výšky díky vyhlídkovému letu vrtulníkem, byl nadšením bez sebe,“ dodávají. Mladík zemřel 2 týdny po tomto výletě. Truchlícím rodičům tak vzpomínky na tyto šťastné chvíle pomáhají vyrovnat se s tak obrovskou ztrátou.

Jaké poslední přání byste zvolili vy, pokud byste se dostali do takové situace?

Zdroj: StichtingAmbulance, Reader’s Digest

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství