Matka běsní z praktik, které učitelky používají v jeslích. Prý ubližují dětem

Zdravotníci nevidí problém v tom, že se v předškolních zařízeních využívá aromaterapie. Úplně jinou kapitolou podle nich ale je kvalita éterických olejů, které malé děti inhalují.

Malé holčiky si hrají ve školce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rodiče považují za samozřejmé, že je o jejich malé ratolesti skvěle postaráno, když je svěří do péče vychovatelek v jeslích nebo mateřské škole. Nejenže na děti dohlédnou, když si hrají s kamarády, svačí nebo si jdou po obědě odpočinout, ale také je naučí nové věci a pomohou prckům rozšířit si znalosti a dovednosti. Zkrátka se snaží, aby jejich svěřenci byli jako v bavlnce. Občas ale používají praktiky, které rodičům nevoní.

Malé děti musí vdechovat alkohol

Jedna matka způsobila poprask na sociálních sítích, když si stěžovala na jesle, které její dcera navštěvuje. Rozčílilo ji, že zařízení používá k aromaterapii během poledního klidu, kdy chodí děti spát, přípravek Amol. Jde o směs silic v lihovém roztoku. Podle běsnící ženy obsahuje až 68 procent alkoholu. „Je normální, že děti musí během spánku vdechovat alkohol?“ zeptala se ve facebookové skupině ostatních rodičů.

Znepokojená matka dodala, že to tak nehodlá nechat, ale neupřesnila, zda si bude stěžovat v jeslích, nebo u odpovědných úřadů. V diskuzi u příspěvku jí spousta rodičů dávala za pravdu a poukázali na nevhodnost aromaterapie pro malé děti. Někteří ani nevěděli, že předškolní zařízení aromaterapii běžně využívají. Někteří rodiče se ale jeslí zastali. Podle nich sporný přípravek zařízení využívají k aromaterapii kvůli jeho antibakteriálním vlastnostem a aby se dětem lépe dýchalo.

Pro batolata není podle lékařky vhodný

Podle informací z příbalového letáku je Amol volně prodejný přírodní přípravek, který se užívá při zažívacích potížích, kašli, chrapotu, nachlazení nebo při svalových problémech či ischiasu a vnitřně by neměl být podáván dětem mladším dvanácti let. „V žádném případě není vhodný pro mladší batolata,“ cituje specialistku na rodinné lékařství a epidemioložku společnosti Medicover Agnieszku Motyl server Parenting.

Žena drží lahvičku s éterickým olejem iZdroj fotografie: Freepik

Inhalace přípravku na bázi alkoholu může být podle lékařky pro malé děti nebezpečná. „Mohou skončit podrážděním horních cest dýchacích a kůže. Může dojít k zarudnutí, svědění a vyrážkám. U dětí, které jsou alergické na některou ze složek přípravku, se může objevit dušnost, a dokonce anafylaktická reakce,“ vysvětlila s tím, že Amol hlavně není vůbec určen k inhalaci. Má se užívat vnitřně ve formě kapek nebo zevně na potírání kůže.

Přírodní éterické oleje jsou v pořádku

Obecně je samotná aromaterapie naopak přínosná. Jde o uznávanou a hojně využívanou formu ovlivňování lidského zdraví. Pomáhá například i v případě, že máte problém se spánkem, jak před časem psal DámskýDeník. Zejména v případě malých dětí by ale tato forma terapie měla být prováděna s éterickými oleji přírodního původu, což celá řada předškolních zařízení, která aromaterapii využívají, dělá.

chlapeček ve školce iZdroj fotografie: Depositphotos

Například brněnská mateřská školka Fantazie na svých webových stránkách informuje o tom, že aromaterapii praktikuje, protože éterické oleje posilují přirozenou imunitu organismu. „Většina těchto olejů má silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky, takže si dobře poradí s nejrůznějšími virózami a nachlazením často ještě dříve, než děti začne trápit ucpaný nos, kašel a únava. Jelikož chceme pro děti to nejlepší, rozhodli jsme se pro používání skutečně 100% přírodních esenciálních olejů,“ informuje na webu školka.

Co si myslíte o využívání aromaterapie v jeslích a školkách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články