Usnutí za 60 vteřin v jakémkoliv prostředí a stavu mysli

Spánek je pro naše tělo velmi důležitý a pokud ho máme nedostatek, ovlivňuje nás to. Naučte se spát spokojeně i to, jak během krátké chvíle hned usnout

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Nedaří se vám usnout? Vězte, že nejste sami. Potíže se spánkem jsou v posledních několika letech stále rozšířenější. Tato přirozená lidská činnost, respektive její kvalita, má přímý vliv nejen na zbytek dne strávený v bdělém stavu, ale také na celkovou kvalitu života. I proto je stále častějším objektem zkoumání vědců po celém světě.

iZdroj obrázku: Pixabay
Na kvalitu spánku má vliv řada věcí

A zase ten stres…

Svůj značný podíl na zdlouhavé usínání má všudypřítomný stres a s ním spojený životní styl. Právě v důsledku něj jsme stále méně v kontaktu se svým tělem, což se může projevit celou řadou problémů. Negativní dopady na proces usínání i kvalitu spánku však může mít také nedostatek pohybu, který je typický zejména pro sedavá zaměstnání.

i

Co s tím? Na základě poznatků vytvořených na základě klinických textů přišly vědecké týmy s účinnými triky, které vám pomohou usnout skutečně rychle. 

Vojenská metoda

Jak samotný název triku napovídá, vymyšlen byl v oblasti vojenství, konkrétně ve výcvikovém programu amerických námořních sil. Tuto metodu poprvé popsala vědkyně Sharon Ackerman v knize nazvané „Relaxujte a vyhrávejte: tajemství výkonu šampionů“

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Naučte se rychle usnout

Podle Ackerman trvalo mladým pilotům více než 6 týdnů, než danou metodu skutečně ovládali. Tato dovednost jim však přinesla značnou výhodu – díky ní dokázali usnout po požití kofeinu i ve ztížených válečných podmínkách, kdy spát v tichu možné zkrátka není. Ukázalo se, že díky tomuto triku je možné usnout i vsedě.

Jak na to?

  • Uvolněte celý svůj obličej, a to včetně svalů v ústech.
  • Zrelaxujte ramena, nechejte je klesnout. To stejné platí pro zbytek rukou. Uvolněte prsty.
  • Za hlubokého výdechu uvolněte hrudník.
  • Zrelaxujte nohy po celé jejich délce.
  • Na 10 sekund si představte místo, na kterém se cítíte dobře a uvolněně. 
  • Tak dojde k vyčištění mysli. Pokud ji stále nemůžete zklidnit, po dobu 10 sekund si pořád dokola opakujte „na nic nemysli“.
  • Během 10 sekund byste se měli ponořit do spánku.
i

Pokud na vás tato metoda dlouhodobě nefunguje, je vhodné se zaměřit na hlubší relaxaci těla. Problém mohou mít osoby trpící ADHD či některou z poruch úzkostného spektra. 

Metoda 4-7-8

Tato dýchací metoda funguje na bázi propojení meditace s vizualizací.

Trpíte-li astmatem či jiným typem respiračního onemocnění, z důvodu vlastní bezpečnosti se nejdříve poraďte se svým lékařem. 

Před začátkem opřete špičku svého jazyku o horní patro v místě za předními zuby. Pokud vám to vyhovuje, můžete svůj jazyk takto ponechat po celou dobu.

i
  • Lehce pootevřete ústa a vydechněte jimi – tak, aby se ozval zvuk připomínající slabé zapískání.
  • Ústa poté zavřete a nadechněte se nosem. V duchu počítejte do 4.
  • Po dobu 7 vteřin zadržte dech.
  • Poté po dobu 8 vteřin vydechněte ústy.
  • S každým nádechem a výdechem uvolňujte své tělo.
  • Cvičení opakujte 4 krát.  

Další možnosti, jak urychlit usínání

Vyzkoušeli jste již řadu metod, avšak ani jedna vám rychlejší usínání nepřinesla? Důvodů může být hned několik. 

Kvalitnějšího spánku je možné docílit mnoha způsoby. Pomáhá teplá sprcha, aromaterapie či nošení ponožek na spaní. Přizpůsobit si můžete i své prostředí – místnost důkladně vyvětrejte, aby došlo ke snížení teploty – pro spánek je nejvhodnější teplota mezi 16 až 20 °C.

i

Nachází-li se ve vaší ložnici nahlas tikající hodiny, popřemýšlejte o jejich přesunutí jinam. Pokud je to možné, omezte před spaním dobu strávenou u telefonu či počítače.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články