Majitelka restaurace odmítla dát bezdomovci jídlo a peníze. Místo nich mu položila otázku, která mu změnila život

Pomoc někdy přijde z nečekaných míst, o čemž se na vlastní kůži přesvědčil bezdomovec Marcus. Ten přišel žebrat o jídlo a peníze, dostal však něco mnohem hodnotnějšího.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bezdomovectví je palčivým problémem většiny zemí světa. Jen v České republice žije podle průzkumu z roku 2019 kolem 24 000 bezdomovců, z toho přibližně 2 600 děti. Spojené státy americké jsou na tom ještě hůře. Podle statistik z roku 2015 žilo v tu dobu v USA neuvěřitelných 565 000 bezdomovců, z čehož celou čtvrtinu (141 tisíc) tvořily děti. Důvody, proč lidé skončili na ulici, jsou různé. Ovšem přání mají všichni shodné – mít střechu nad hlavou a v případě dospělých i zaměstnání.

Místo urážek mu nabídla pomocnou ruku

Zpráva o tom, co majitelka malé restaurace v americkém městě Minneapolis vykonala pro jednoho bezdomovce, obletěla v roce 2016 celý svět. Když muž bez domova, Marcus, přišel do restaurace s názvem Abi’s Café, měl v úmyslu vyžebrat si pár drobných a případně i něco k snědku. To ovšem ještě netušil, že majitelka restaurace, Cesia Abigail Baires, ho nenechá odejít jen tak. Místo toho, aby ho vyhodila nebo mu dala almužnu, mu položila zásadní otázku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cesia se Marcuse zeptala, proč nepracuje, a zdůraznila, že jí samotné nikdo nedal nic zadarmo. Marcus jí upřímně odpověděl, přičemž držel hlavu zahanbeně sklopenou. Vysvětlil jí, že se do současné situace dostal v důsledku své dříve páchané trestné činnosti. Jakmile totiž některý z jeho potenciálních zaměstnavatelů zjistil, že byl ve vězení, odmítl mu dát práci. Mladé ženě se bezdomovce zželelo a rozhodla se, že ho u sebe zaměstná – alespoň na jeden den, přičemž místo peněz mu dá jídlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když Cesia viděla, jak se bezdomovci rozzářily oči a práci nadšeně přijal, zahřálo ji to u srdce. Poté dala Marcusovi zástěru a nechala ho dvě hodiny umývat špinavé nádobí. Jakmile svoji práci skončil, odměnila ho jídlem dle jeho výběru. Bezdomovec poté polovinu své porce snědl a druhou polovinu zanesl před restauraci, kde se podělil se svou známou. Moment, kdy se Marcus rozdělil s druhou osobou v nouzi, byl tím, který Cesiu přesvědčil, aby dala bezdomovci životní šanci – rozhodla se ho zaměstnat na částečný úvazek.

iZdroj fotografie: Pixabay

V následujících dvou týdnech chodil do Abi’s Café Marcus pravidelně. Nejprve zde dvě hodiny pracoval, posléze si zde zakoupil jídlo. Cesia tak získala nejen zaměstnance, ale také zákazníka. Co ale ženu těšilo více, byla odezva ze strany dalších bezdomovců. Ti se na Marcuse chodili dívat a z jeho pracovního úspěchu čerpali naději, že se i jejich život obrátí k lepšímu. Po dvou týdnech se Cesia rozhodla, že Marcuse zaměstná na částečný úvazek na trvalo.

Snažila se motivovat ostatní

Poté, co Marcuse na trvalo zaměstnala, se rozhodla, že se o tento jedinečný příběh poděli i s ostatními. Snažila se k podobným skutkům inspirovat i další podnikatele. Příspěvek, který sdílela na sociálních sítích, vyvolal obrovskou odezvu a během několika málo dní plnil první stránky většiny světových médií. V průběhu následujících let Cesia vybudovala prosperující byznys a přilákala velké množství zákazníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nicméně začátkem druhého čtvrtletí roku 2020 byla restaurace Abi’s Café vykradena a většina neodcizeného vybavení zdemolována. Cesia proto musela svůj podnik dočasně uzavřít – mimo jiné i proto, že někteří zaměstnanci se báli nastoupit zpět. Během doby, kdy mladá žena prostory restaurace rekonstruovala, začala nabízet své jídlo z tzv. food trucku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tu dobu se rozhodla, že restauraci znovu neotevře, ale díky nečekané a masivní vlně podpory dostala odvahu zase podnikat a restauraci opět zprovoznila. V prosinci minulého roku Cesia slavila další životní změnu – její restauraci se dařilo natolik, že si mohla dovolit pronájem nových, lukrativnějších prostor. Dne 14. prosince 2021 tak proběhla oslava znovuotevření Abi’s Café v nových prostorách.

Co byste dělali, kdybyste byli na místě majitelky restaurace vy?

Zdroj: CBSNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů