Landova firma Žito 44 vyhlásila insolvenci, finančáku dluží víc než 1 milion Kč. Zpěvák z toho viní mrtvého kolegu

Firma získala svůj název v roce 2012. Tehdy projekt zpěvák odstartoval svým podivným výstupem na Českém slavíku a žádal, aby se mu od té chvíle říkalo kouzelník Žito.

Zpěvák Daniel Landa i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Firma Žito 44, kterou většinově vlastní zpěvák a skladatel Daniel Landa (54), je v insolvenci. Nasekala totiž obrovské dluhy a od roku 2018 je v likvidaci. O zahájení řízení sama v půlce května požádala pražský městský soud. Kvůli neplacení daní z příjmů dluží státu téměř 1,3 milionu korun. Řízení má pomoci splatit alespoň část dluhů, které firma v současnosti má. Z finančních problémů společnosti podle iRozhlasu zpěvák viní zesnulého producenta Jiřího Jurtina († 46).

Dluh finančáku postupně narůstá

V problémech je společnost, s níž Landa plánoval velké věci, už několik let. Na avizované potápění mezi žraloky nebo protlačení Sigmy Olomouc do finále fotbalové Ligy mistrů, nikdy nedošlo. Třem insolvenčním návrhům čelila už v roce 2019 a jednomu o rok později. Z obchodního rejstříku vyplývá, že 80 procent firmy Žito 44 vlastní Landa. Po deseti procentech má pak Jurtin a afghánský podnikatel Fawad Nadri.

V nové insolvenci jde o dluhy vůči dvěma věřitelům. Firmě International Accounting Services nezaplatila Žito 44 fakturu na 14 520 korun za účetnické služby. Druhý dluh je ale podstatně vyšší. Finanční úřad pro hlavní město Prahu eviduje pohledávky v celkové výši 1 299 630,74 koruny. Jde o nedoplatek na dani z příjmu pro právnické osoby. Dluh se pravděpodobně ale ještě navýší. Zatím totiž do něj nejsou započítané dvě daňové zálohy splatné 15. března a 15. června. Každá je ve výši 207 300 korun.

Zpěvák řádně platí nemalé daně

Společnost podle likvidátora Aleše Rozehnala nemá žádný majetek. Za finanční problémy, do nichž se dostala, mohl podle zpěváka jeho obchodní partner. „Veškeré finance a management tehdy řídil pan Jiří Jurtin, já měl na starost výhradně uměleckou a sportovní stránku projektů,“ cituje iRozhlas Landu s tím, že před časem přišel na to, že „sliby a závazky pana Jurtina jsou, slušně řečeno, vzdušné zámky“.

Zpěvák Daniel Landa iZdroj fotografie: Nextfoto

Nakonec prý zpěvák své působení ve firmě ukončil a obrátil se na svého právníka. „Ostatně nejsem zdaleka jediný, kdo panu Jurtinovi naletěl. Osobně žádné peníze nikomu nedlužím a ze všech svých probíhajících aktivit řádně platím nemalé daně,“ řekl serveru Landa. Producent Jurtin měl stamilionové dluhy. Zemřel loni v září. Měl se ve svém autě předávkovat léky. V roce 2020 médiím řekl, že odmítá Landova nařčení. Společnost Žito 44 prý nevedl jen on sám.

Co říkáte na krach zpěvákovy firmy?

Zdroj: iRozhlas, Lidovky
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články