Už žádné zírání do chytrých telefonů na ulici. Jedno z francouzských měst zavádí zákaz a jeho porušení se bude trestat

Představit si život bez mobilního telefonu dokáže jen málokdo. Pro obyvatele jednoho města je to ale realita. Zírat na displej mají zakázáno v obchodech, restauracích i v parku.

Lidé v parku na lavičce koukají na mobily i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chytrý telefon má většina lidí prakticky nonstop po ruce, protože už dávno neslouží jen k telefonování. Lze na něm vyřizovat e-maily, brouzdat po internetu, hrát hry, sledovat filmy, prohlížet sociální sítě, nakupovat, nechat se dovést navigací do cíle cesty. Starostovi jednoho města už ale s tím, jak lidé neustále koukají na displeje, došla trpělivost. A tak jejich používání na veřejném prostranství zakázal.

Bez mobilu do restaurace i do parku

Stačí jen chvilka čekání někde ve frontě nebo v kavárně a každý hned vytahuje mobil, aby se zabavil. Obyvatelé francouzského městečka Seine-Port jižně od Paříže ale mají smůlu. Omezení používání chytrých telefonů na veřejnosti si odhlasovali v místním referendu. Dospělí i děti mají zakázáno scrollovat na svých zařízeních v restauracích, v obchodech, při chůzi po ulici nebo třeba při posezení na lavičce v parku.

focení jídla v restauraci

V této restauraci si mobilní telefon neužijete. Šéfkuchař přijal razantní opatření, aby zamezil lidem koukat do displejů mobilu

Dokonce ani navigace není povolená. Pokud se lidé potřebují zorientovat, mají se namísto koukat na mapu v telefonu zeptat na cestu místních. „Chci ochránit veřejná prostranství před invazí chytrých telefonů,“ cituje starostu Vincenta Paul-Petita web TheGuardian s tím, že nejde o zákaz mobilů jako takových, ale o to, aby na nich na veřejnosti lidé nehráli hry, nebrouzdali po sítích nebo nesledovali videa.

Pokuty padat nebudou, jen napomenutí

Podle starosty to totiž neprospívá životu ve městě ani společnosti. „Jde o prvek závislosti na chytrých telefonech, ať už jde o hry nebo sociální sítě,“ podotkl. Na obchodech i restauracích se začaly objevovat nálepky se zákazem používání elektronických zařízení. „Nabádáme pekaře nebo řezníka, aby neobsluhoval někoho, kdo přijde a scrolluje na telefonu. Pokud telefonuje, může konverzaci dokončit venku a pak přijít dovnitř a pozdravit,“ dodal Paul-Petit.

Postihy za porušení zákazu ale padat nebudou. Policie nebo i samotní majitelé obchodů budou hříšníky napomínat. Reakce místních obyvatel se různí. Podle serveru LeParisien někteří radnici obviňují z omezování svobody a porušování lidských práv, jiní si opatření pochvalují s tím, že jde o velký krok k větší informovanosti o vlivu chytrých telefonů na lidskou psychiku.

Co říkáte na zákaz mobilů, který ve městě vyhlásili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články