Byly nejlepší kamarádky od dětství, kvůli firmě se ale definitivně rozhádaly: „Zbyly po ní akorát dluhy,“ říká žena

Jejich dlouholeté přátelství skončilo kvůli penězům. Nejlepší kamarádka ji zradila. Smutná žena nyní vidí, jak moc byla naivní, když jí věřila.

smutná žena i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Paní Jana S. věřila v přátelství na celý život. Nyní vidí, jak moc byla naivní. Kvůli své teď již bývalé kamarádky splácí velké dluhy. Stále nemůže pochopit, jak jí to mohla její dlouholetá přítelkyně udělat. Na druhou stranu jí ukázala, že když se jedná o peníze, člověk opravdu nezná přítele ani rodinu. Vidina výdělku dokáže lidem zamotat hlavu, až z toho přestanou myslet na ostatní.

Od malička byly nerozlučná dvojka

Paní Jana znala svou kamarádku Marii již od útlého dětství. Hrály si spolu za domem na hřišti, plácaly bábovky a sdílely své první lásky i zklamání. Na základní škole seděly v jedné lavici, vystudovaly stejnou střední školu a i na univerzitě zůstaly nerozlučnou dvojkou. Obě měly také společného koníčka, jenž se později stal jejich zaměstnáním a zdrojem peněz. Přestože měly obě vysokou školu, milovaly módu a kosmetiku. Udělaly si tedy společně kurz a našly si práci v kosmetických salonech.

Vdávaly se dokonce ve stejném roce, paní Jana na jaře a Marie v létě. Šly si navzájem za svědky a byly si jisté, že jejich přátelství nikdy neskončí. Když Marie otěhotněla, svou práci nevykonávala a po rodičovské dovolené dala u zaměstnavatele výpověď. V tu dobu paní Janu stále více rozčilovalo pracovat pro někoho jiného, šéf jí lezl na nervy, a tak se rozhodla odejít. V tu chvíli dostaly obě kamarádky skvělý nápad, že si založí firmu a budou společně podnikat.

Její kamarádka ji zradila kvůli penězům

Manžel paní Janu podporoval, ale jediné, co se mu nelíbilo, bylo partnerství s Marií. Nechtěl, aby bylo vše psáno na jeho ženu, jak živnost, tak i půjčka, kterou bylo potřeba vzít na vybavení a jako počáteční kapitál. Jeho manželka jej však ujišťovala, že se přece nemůže nic stát. Se svou kamarádkou se dohodly, že veškeré výdělky půjdou na půl, i když jedna vydělá více než druhá. A Marie jí přece bude vše splácet. „Och, jak jsem byla tehdy naivní,“ stěžuje si paní Jana.

I když se jim ze začátku dařilo, postupem času Marie stále méně pracovala a paní Jana nechápala, proč jejich firma upadá. Nakonec zjistila, že její kamarádka má zákazníků dost, ale v čase, kdy to její společnice nevidí. Dělala drahé zákroky s vybavením, co pořídila paní Jana. Do kasy odevzdávala jen část peněz, většinu zaplacených služeb si dávala do kapsy. Když na ni paní Jana uhodila a chtěla, aby jí vše splatila, Marie vytáhla veškeré doklady, jež jí kamarádka podepsala, a hrozila, že půjde na policii s tím, že ji okradla.

V tu chvíli se nezmohla paní Jana vůbec na nic. Její kamarádství skončilo a jí zůstaly jen velké dluhy. Otřepala se a dál vedla svou firmu, ale poté přišla pandemie a ona byla nucena své studio zavřít. Nakonec ji to úplně položilo. Musela prodat vybavení za pár kaček, pustit pronájem prostor a nechat se opět zaměstnat v kosmetickém studiu. Teď už si ale na šéfa nestěžuje, ví, jak moc je těžké podnikat.

Co byste paní Janě poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články