Zdravotním problémům kočky zpočátku žena nevěnovala velkou pozornost. Myslela si, že jen něco špatného snědla a za pár dní jí bude zase dobře. Problém byl ale jinde.
Když onemocní domácí mazlíček, je to pro každého páníčka noční můra. Obzvlášť, když se nedaří nalézt příčinu jeho potíží. Své o tom ví čtenářka DámskéhoDeníku Renata D. z Plzeňska, která nám napsala do reakce. Koupila pro svou kočku v lékárně obojek proti parazitům. Po čase zvířeti začaly vypadávat chlupy a podivně se třáslo. Že by mohla existovat nějaká souvislost mezi obojkem a zdravotními problémy kočky, její majitelku nenapadlo.
Problémem byl obojek proti klíšťatům a blechám
Příznakům, které se začaly u kočky Lízy projevovat, nepřikládala z počátku její majitelka velkou váhu. Když se ale její zdravotní stav během dvou týdnů prudce zhoršil, vyhledala veterináře. „Bála jsem se, že nám Liz umře. Třásla se, divně sebou škubala, byl to hrozný pohled,“ uvedla čtenářka. Lízu má už pět let a vzala si ji z ulice, podobně jako žena, která zachránila kocoura před umrznutím, o čemž jsme psali na DámskémDeníku. Veterinář zahájil léčbu, panička kočky dodržovala jeho pokyny a zdálo se, že se stav zvířete částečně zlepšuje. Přesto ale bylo patrné, že není ve své kůži.
Problém, který ve skutečnosti kočku trápil, se odhalil až při další návštěvě na veterinární klinice. Účinky léčby totiž nebyly takové, jaké zvěrolékař očekával. „Veterinář se vyptával na změny, které jsme udělali. Žádné nebyly. Jediné, co bylo jinak, byl ten nový obojek proti blechám a klíšťatům. To ho zaujalo. Řekl, že podobné případy zná. Okamžitě jsme ho Liz sundali,“ popisuje majitelka nemocné kočky s tím, že ale byla trochu skeptická k tomu, že za všechno může obojek.
Některé případy skončily fatálně
Jenže po několika dnech začala být Líza jako vyměněná. Zmizel třes a na lysinách začala dorůstat nová srst. „Nemůžu uvěřit tomu, že málem umřela kvůli mně. Koupila jsem Liz ten obojek v dobré víře, že pro ni dělám to nejlepší, a přitom jsem jí tak moc ublížila. Jak je možné, že se něco takového může normálně prodávat?“ rozčiluje se paní Renata. Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv registruje podle SeznamZpráv desítky hlášení vedlejších účinků obojků proti parazitům Foresto.
U postižených zvířat se objevily kožní reakce, poruchy pohybu, potíže s dýcháním, křeče, nervové příznaky. Server informuje i o případu kočky, která měla záchvaty, pomočovala se, slintala a nakonec uhynula. Zda to bylo kvůli obojku, se prošetřuje. Ve Spojených státech byl podle serveru USAToday obojek proti blechám spojován k červnu 2020 s téměř 1 700 úmrtími domácích mazlíčků, o rok později to bylo už 2 500 úhynů. Obojek postupně uvolňuje malé množství účinných látek, pro kočky a psy by ale neměly představovat riziko.