Nemají peníze, žena počítá každou korunu, ale manžel vykouří 2 krabičky denně. Jeho postoj po narození dítěte je k neuvěření

Kouření patří mezi nejčastější špatné zlozvyky, kterým člověk může holdovat. Naši čtenářku Katku manželova závislost na cigaretách doslova přivádí k šílenství.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento pár nesužuje nevěra, ale kouření, které Katku (31) vytáčí do běla. Když se s Honzou poznala, říkala si, že jí zápach z cigaret velmi vadí, ale že jej to odnaučí. Jenže po letech se ukázalo, že Honza cigaretu z ruky jen tak nepustí. Co dělat, láska k muži byla silnější než kdy dříve, proto Katka dělala, že jí jeho zlozvyk nevadí. To ale netrvalo dlouho.

Zkoušela jsem různé způsoby, aby přestal

Ze všeho nejdříve jsem svého muže zkusila plně vytížit, aby neměl na cigarety čas. Jen si představte, když jste zapřisáhlý nekuřák a najdete si kuřáka, který vám dá na prvním rande polibek páchnoucí jako popelník. Nemohla jsem na svého, v té době přítele, tlačit, protože jsem od prvního okamžiku věděla, že on je ten pravý. To kouření mi ale vadilo víc než dost. Jednou jsem se ho zeptala: „Proč kouříš, ještě ke všemu tolik? Pomáhá ti to v něčem?“ Honza mi odpověděl, že ne, ale že mu cigarety jednoduše chutnají a podporují jeho vnitřní klid.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel mám jiný pocit, a to takový, že je cigareta nedílnou součástí jeho prstů. Jednoduše mi připadá, že jej cigarety doprovází neustále. Například když odejdeme od příbuzných, když se ráno vzbudí a tak dále. Jenže moje mlčení se chýlilo ke konci. Když ke mně jednou přišel, že mě políbí, neudržela jsem se: „Smrdí ti z úst, můžeš si vzít aspoň blbou žvýkačku, než mi dáš pusu? Z toho smradu se mi chce zvracet.“ Postupně jsem začala vymýšlet vše možné, abych mu zabránila v kouření, ale nedařilo se.

Možná přestane kvůli dítěti

Ať už jsme byli kdekoliv, vždy si Honza našel řešení a tu cigaretu si zapálil. Jakmile jsme se někde byť jen na minutu zastavili, už vytahoval cigaretu. Po několika letech společného soužití jsem občas nemeškala a rýpavě se do něj pustila: „Ta cigareta se tě už úplně zmocnila.” Nebo: „Platí na tebe jedna malá cigareta a já ne?“ 

iZdroj fotografie: Pexels

Většinou byl kvůli tomu rozčílený, protože vycítil, že se ho snažím všemi způsoby ovlivnit, aby s kouřením přestal. Jednoho dne toho měl plné zuby a odpověděl mi, ať už toho nechám a v žádném případě se to nesnažím změnit. „Je mně 36 let a kouřím od patnácti, snažíš se zbytečně,” odvětil přísně Honza. Naštval mě jeho postoj, tak jsem si řekla, že by třeba alespoň děti mohly nastolit změnu.        

Narození dítěte, a co cigarety?

Po dlouhém snažení se nám konečně narodila dcera Natálka. Byli jsme velmi šťastní z narození prvního dítěte. Okamžitě jsem šla na mateřskou a Honza pracoval. Jenže nevydělal dostatek peněz, aby si mohl kupovat tolik krabiček cigaret. Jednoho dne, když jsme se spolu bavili, jsem na něj vyhrkla, že do další výplaty zbývají dva týdny a nemáme již skoro žádné peníze. Naléhala jsem, ať s tím konečně přestane.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže ten na můj popud prozradil, že bez cigaret nemůže být, a tak si raději začal kupovat levnější a méně kvalitní. Stále nám to ale razantně leze do rozpočtu. Po narození Natálky totiž začal kouřit necelé dvě krabičky denně, zatímco já musím počítat každou korunu, abychom vyšli s penězi. Já se ale nevzdávám.

Neustále na něj tlačím, že peníze, které prokouří, mohou posloužit k něčemu lepšímu, například na potřeby pro Natálku. Bohužel s ním to ani nehne. S největší pravděpodobností se s tím nesmířím, a ani nechci. Jeho sobeckost mě už dohání k šílenství a nejvíce mě mrzí, že ani kvůli dítěti se nechce změnit, když už ne kvůli mě.

Co byste dělali na místě Katky?

Zdroj: Se souhlasem čtenářky Katky

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Renata Švejdová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů