„Není žádný mutant z Ukrajiny!“ Jde o jediné dítě, které se narodilo a bylo vychované v Černobylu

Mariyka na první pohled vypadá jako průměrná jednadvacetiletá dívka. Ve skutečnosti je však zcela jedinečná, narodila se totiž v Černobylu.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Michail a Lydia Sovenko
                   

Pochopitelně se v Černobylu narodilo více dětí, ale Mariyka je jediným dítětem narozeným po havárii jaderné elektrárny. Je tak symbolem znovuzrození po nejhorší jaderné havárii v dějinách lidstva. Mladá Ukrajinka se narodila v bezprostřední blízkosti 4. reaktorového bloku. Ačkoli od katastrofické exploze uplynulo více než třicet let, příběh dítěte z této oblasti je velmi diskutovaný.

Její rodiče zůstali v oblasti

Od tragické události uplynulo už více než třicet let. Přesto jde o stále hodně diskutované téma. Během prvních 50 měsíců po výbuchu jaderné elektrárny bylo evakuováno asi 336 tisíc lidí. Dalších 125 tisíc bylo zabito. Narození této mladé slečny bylo překvapením. Po výbuchu byli Michail a Lydia Sovenko jedni z mála, kteří se rozhodli ilegálně zůstat v zasažené oblasti. Žijí tak jen 30 kilometrů od reaktoru číslo 4. Stát jim po katastrofě nový domov ani nenabídl, přestože Michail Sovenko byl jedním z hasičů povolaných do služby v osudnou noc.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Michail a Lydia Sovenko

Třináct let po výbuchu se narodila Mariyka. Na svět přišla v červnu 1999. Lydia až do porodu vůbec netušila, že je těhotná. Nedostalo se jí tak lékařské pomoci v těhotenství, ale ani při porodu. S porodem a přestřižením pupeční šňůry jí pomáhal manžel doma. Rodiče svou dceru vychovávali jen pár desítek kilometrů od místa tragédie. V toxickém prostředí, kde byla extrémně vysoká radiace. Životní podmínky měli skromné, dceru krmili mlékem od krav a rybami ulovenými ve znečištěných okolních vodách.

Není to žádný mutant

Po jejím narození se zpráva o ní rozšířila rychle. Lydia a Michail byli označeni za zločince. Úřady je vyzvaly, aby se z oblasti okamžitě vystěhovali, to oni však odmítali. Přestěhovali se až po sedmi letech, kdy musela Mariyka do školy. I tak odešli jen na dobu školního roku. Ačkoli je dívka od narození vystavena radiaci, zdá se, že je zdravá a nemá v sobě nic neobvyklého. Studuje univerzitu a hledá práci v pohostinství. Rodiče média upozorňují, že není žádný mutant se dvěma hlavami, ale milá dívka.

Mariyka neměla obyčejné dětství. Vyrůstala v oblasti bez sousedů a návštěvy k nim nesměly. Proto měla nedostatek kamarádů. Dívka se o své minulosti zdráhá mluvit. Přiznává, že nyní je šťastná. Nyní totiž žije i pracuje mimo kontaminovanou oblast. Naštěstí je jí dovoleno jezdit za maminkou, které je 66 let a stále zůstává v oblasti. Ta je velmi hrdá na to, že si její dcera našla místo v životě i přes mimořádné a velmi nepříznivé okolnosti, do nichž se narodila.

Jak byste se zachovali vy v roli jejích rodičů?

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla