Tereza Hlůšková popsala vězení v Pákistánu: „Neměla jsem ani matraci,“ postěžovala si

Češka, kterou pákistánské soudy za pašování 9 kil heroinu původně odsoudily k téměř devítiletému pobytu za mřížemi, byla nakonec zproštěna viny. Ve vězení byla 4 roky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na pobyt v pákistánském vězení Kot Lakhpat zřejmě Tereza Hlůšková (26) nikdy nezapomene. Za pašování drog si tam měla odpykat více než osmiletý trest, ale nakonec byla zproštěna viny a propuštěna po téměř čtyřech letech. O tom, že by se pobyt za mřížemi v druhé nejlidnatější muslimské zemi na světě dal alespoň trochu srovnat s tuzemským vězením, nemůže být řeč. O luxusu vyhřáté cely s pořádnou postelí a zábavou ve formě televize nebo posilovny si tam Češka mohla nechat jen zdát.

Za mřížemi měla skončit na téměř devět let

Když ji celníci na letišti v pákistánském Láharu v lednu 2018 zadrželi, netušila, že zemi neopustí další dlouhé roky. V zavazadlech totiž měla ukrytých devět kilogramů heroinu. Přestože tvrdila, že o drogách nic neví a do země se údajně vydala jako modelka, byla v roce 2019 odsouzená k 8 letům a 8 měsícům vězení. Ve vyšetřování se ale objevila řada pochybení a následně ji odvolací soud zprostil viny. Během té doby Češka strávila v asijském vězení čtyři roky.

Pobyt v asijském zařízení pro odsouzené může s Evropanem pořádně zacloumat. Panují tam zcela jiné poměry, než bývají zvykem ve zdejších končinách. Hlůšková to zažila na vlastní kůži. Cela byla asi 3 × 4 metry velká. Bílé, ošoupané a obité stěny. Na zdech byly nějaké malůvky. Místo matraček byly takové smotané popruhy, aby z toho byla taková pružina. To byla postel, žádná matračka,“ cituje nepříjemnou zkušenost Hlůškové Extra.

V areálu byly i cely pro mentálně postižené

Ani samotné vězení nebylo zdaleka srovnatelné s areály, v nichž si odpykávají trest odsouzení vězni v Česku. Podle Hlůškové byla v pákistánské base jen primitivní kuchyně. „Byly tam jen kamenné sloupy s malou střechou a všude hlína a prach. Z hlíny uplácaná urnička, ve které bylo dole železo, a ženské do toho dávaly uhlí, které zapálily a rozdmýchávaly papírem. Z toho se začal dělat velký oheň, na který se dal kastrol,“ vzpomínala. Peníze na uhlí ale vězeňkyně neměly, takže spálily, co se dalo.

The Lahore High Court has observed that the prosecution failed to prove the guilt against Czech Republic fashion model…

Zveřejnil(a) JK Information Kulgam dne Pondělí 22. listopadu 2021

Součástí vězení byly i cely určené pro mentálně postižené. „Speciální část byla uzavřená. Byly tam čtyři cely, malá zahrada i strom, kde rostly fíky,“ řekla serveru Hlůšková. V areálu byl podle ní i objekt, který sloužil jako škola pro děti odsouzených. Na travnatém kruhovém dvorku si vězeňkyně mohly sušit oblečení. Byly tam i keře, na které si svršky věšely. „Bachařka si vzala dlouhý klacek a vždy jim to nabrala na ten klacek a zahodila jim to na trávu,“ popsala, jak to chodí v pákistánském vězení, Hlůšková.

Co říkáte na poměry, které panují v pákistánském vězení?

Zdroj: Extra
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články