Hasič, který se snažil zachránit princeznu Dianu, po letech mlčení konečně promluvil. Řekla mu větu, kterou do konce života nezapomene

Obyčejná noční služba se pro pařížského hasiče ve vteřině změnila v otřesný zážitek, který se mu ve vzpomínkách dokola vrací. Přitom od tragické nehody uplyne už 27 let.

Zesnulá princezna Diana i Zdroj fotografie: John Mathew Smith / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kolem smrti populární princezny Diany stále panuje mnoho dohadů. Přestože od tragické autonehody, při níž vyhasl její život, uplyne na konci srpna už sedmadvacet let. Hasič Xavier Gourmelon byl jedním z prvních lidí, kteří zasahovali na místě havárie v pařížském tunelu Alma před půlnocí 31. srpna 1997. Byl zaskočený, když zjistil, že ve vraku zdemolovaného vozu bojovala o život jedna z nejzbožňovanějších osobností světa.

Byl jedním z posledních, na koho promluvila

Podle pařížského hasiče vypadalo místo nehody podobně jako stovky jiných, na kterých zasahoval. Neměl ale zdání, kdo v černém mercedesu cestoval. Teprve když do něj nahlédl, uviděl princeznu z Walesu, jak sedí na zemi s nohama na zadních sedačkách. Na první pohled to nevypadalo, že má vážná zranění. Byla při vědomí, ale otřesená.

princezna Diana

Princezna Diana překonala spoustu strastí. Nejvíc jí ale ublížila věta, kterou Charles pronesl noc před svatbou

Gourmelon byl jedním z posledních lidí, který slyšel Lady Di promluvit. Až po letech hasič prolomil bariéru mlčení a svěřil se s tím, co se tehdy odehrálo. Když zraněné princezně pomáhal z trosek auta, nasadil jí kyslíkovou masku a snažil se ji uklidnit. Podle něj byla během celé záchranné operace při vědomí a řekla mu větu, na kterou nikdy nezapomene. „Diana se zmohla jen na otázku: Můj bože, co se stalo?“ cituje hasiče server Doily.

Měla jen malou modřinu na rameni

Dlouholetý hasič, který je v současnosti už v penzi, také popsal, že na těle Lady Di nebyly viditelné žádné známky vnějšího krvácení. Měla pouze drobnou modřinu na rameni, která se nezdála být životu nebezpečná. Jenže o chvíli později jí přestalo bít srdce. „Okamžitě jsem provedl masáž srdce a umělé dýchání. Během několika minut opět dýchala sama. Hrozně se mi ulevilo,“ řekl Gourmelon před časem deníku TheSun.

Později se ukázalo, že stav princezny Diany byl horší, než se zdálo. Měla četná vnitřní zranění a po převozu do nemocnice putovala rovnou na operační sál. „Abych byl upřímný, myslel jsem si, že přežije. Ale později jsem zjistil, že v nemocnici zemřela. Byla to velmi zdrcující zpráva,“ poznamenal Gourmelon s tím, že každý rok ho poslední srpnový den vzpomínky na tu noc dohánějí. Úmrtí princezny nakonec britští i francouzští vyšetřovatelé uzavřeli jako tragickou nehodu zaviněnou řidičem.

Co si myslíte o smrti zbožňované princezny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články