Vzpurný pár Harry s Meghan si to znovu zavařil u královské rodiny. Ve hře je i to, že jim odeberou titul vévodů ze Sussexu

Přestože se na květnovou korunovaci krále Karla III. do Londýna chystají tisíce hostů z celého světa, účast jeho mladšího syna s manželkou byla dlouhou dobu ve hvězdách.

Princ Harry s manželkou Meghan i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Napětí v britské královské rodině trvá. Nic na tom nezměnil ani fakt, že se přiblížila korunovace krále Karla III., kdy by se hodilo zachovat dekorum. Jenže vzpurný pár vévodů ze Sussexu o sobě znovu dal vědět. Dostal na slavnostní akt pozvánku, ale velmi dlouho otálel s odpovědí, zda se ho zúčastní. Nakonec na korunovaci svého otce dorazí pouze princ Harry. Jeho americká manželka Meghan zůstane v Kalifornii s dětmi, princem Archiem a princeznou Lilibet.

Při korunovaci nejde o Harryho a Meghan

Přípravy na korunovaci Karla III., která se za účasti dvou tisíc pozvaných hostů z celého světa odehraje 6. května v londýnském Westminsterském opatství, zastínily právě spory uvnitř královské rodiny. Vyjádření prince Harryho a jeho ženy o králi, jeho manželce, princi Williamovi a dalších členech rodiny v dokumentu na Netflixu, v rozhovorech v médiích i v memoárové knize Spare, vrhly na královskou rodinu negativní světlo. A to se prostě nehodí. Navíc Harry s Meghan otáleli s přijetím pozvánky na korunovaci víc, než je zdrávo.

Jejich váhání ostře kritizovala britská média. Byli totiž jediní z pozvaných hostů, kteří účast nepotvrdili v termínu. „Dostali termín, do kdy se měli vyjádřit, promeškali ho. Už to je od nich přinejmenším drzé. Buď tedy podpoří svého otce a tchána v jeho osudový moment, nebo ne. Ale hlavně už by neměli nechat všechny jen hádat, protože tím více pak bulvár spekuluje, čímž se vytváří dojem, že to celé je jen o nich. Ale přitom o ně při této události nejde ani trochu,“ řekl královský expert Robert Jobson deníku Mirror.

O vévodský titul mohou přijít

To, že králův mladší syn nakonec na korunovaci dorazí, ale dlouhodobé spory uvnitř rodiny jednoduše nezaplaší. Jsou totiž tak narušené, že po úmrtí královny Alžběty II. se do hry dostala i otázka, že Harrymu a Meghan bude odebrán titul vévodů ze Sussexu. „Myšlenka zbavit Harryho jeho titulu vévoda ze Sussexu byla diskutována na nejvyšší úrovni. Říká se, že král není pro, ale ostatní jsou méně shovívaví,“ cituje Daily Mail úryvek z knihy Jobsona.

Pokračovat v kritice rodiny a nepřijet na ceremoniál by pro rebelující pár mohlo mít nedozírné následky. Korunovace princova čtyřiasedmdesátiletého otce je pro něj naopak příležitostí, jak obrousit hrany. „Pro Harryho je to unikátní šance znovu obnovit vztahy s příbuznými,“ uvedl autor literatury o královské rodině Alexander Larman. V opačném případě mohou Harry s Megan přijít o mnohem víc, než si možná dokážou připustit.

Museli se vystěhovat z luxusního sídla

Když totiž vyšla princova autobiografie Spare a následovaly další jeho útoky na královskou rodinu v médiích, došla jeho otci trpělivost. Nařídil Harrymu s Meghan, aby se vystěhovali z přepychové rezidence Frogmore Cottage, která byla jejich hlavním sídlem. Stojí nedaleko hradu Windsor. Na její rekonstrukci padlo zhruba 64 milionů korun. Po skandálu, že na opravy vévodové použili peníze daňových poplatníků, sumu splatili. V roce 2020 se vzdali královských povinností a přestěhovali se do jižní Kalifornie.

Co říkáte na to, že na korunovaci přijede jen Harry?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství