Hledá se předmět, který měl v roce 1980 doma každý. Sběratelé za něj nabízí 4,2 milionu korun

Pokud se vám na půdě nebo ve sklepě povalují staré zaprášené lesklé černé hudební nosiče, zbystřete. Sběratelé vám za některé kusy utrhnou ruce.

Ruka probírá sbírku gramofonových desek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fajnšmekři nedají dopustit na vinylové desky. Nejenže jsou stylové, ale umožňují také vychutnat si téměř dokonalý poslech hudby. Moderní digitální technologie jim prý nesahají ani po kotníky. Staré gramofonové desky jsou ale také perfektní investicí nebo naopak artiklem na prodej. Jejich ceny totiž rok od roku šplhají do závratných výšek. Možná doma ve sklepě schováváte poklad, o kterém ani nemáte tušení. Za vzácné kusy můžete dostat pořádný balík.

Možná se vám doma povaluje poklad

Gramofon měl doma v osmdesátkách téměř každý a stejně tak i desky, které mohou mít dnes obrovskou hodnotu. Přestože v socialistických obchodech byla omezená nabídka desek zahraničních interpretů, vinylové skvosty světoznámých kapel se daly sehnat na burzách nebo v sousedním Maďarsku. Později gramofony vytlačily přehrávače kazet, cd a mp3. Lesklé černé disky ale neupadly v zapomnění a znovu se vrátily na výsluní.

Poklady z minulého režimu. Sběrateli a starožitníky nejvyhledávanější předměty jsou gramofony, hračky i porcelán

V době, kdy zdražování válcuje Česko, spoustu majitelů starých gramofonových desek ani nenapadlo, že mohou snadno přijít k penězům jejich prodejem. Zajímavou hodnotu mají hlavně desítky let staré kusy. Částky, které jsou za ně sběratelé ochotni dát, se pohybují v desítkách až stovkách tisíc korun. Skutečně vzácné kusy se prodávají dokonce za miliony. Možná se vám někde v domácnosti takový unikát povaluje.

Hitem jsou vinyly Beatles i Prince

Mezi největší sběratelské taháky patří třeba staré vinyly Beatles, ale i Sex Pistols nebo Prince. Úplně nejdražší desku v šuplíku určitě nenajdete. Podle webu TN.cz  jde o úplně první vylisovanou verzi alba „Brouků“ The White Album z roku 1968, která je označena pořadovým číslem A0000001. Měl ji Ringo Starr a v charitativní aukci se vydražila za 18,5 milionu korun. Za tuto desku s dalšími pořadovými čísly můžete dostat i statisíce korun.

Retro gramofon a stará deska iZdroj fotografie: Pixabay

Perličkou je podle serveru Novinky také singl God Save the Queen od Sex Pistols. Na světě jich je jen pár kusů. Před tím, než deska mohla vyjít, rozhodla firma A Records celý náklad zničit. Pár kusů se zlikvidovat nepodařilo. Hodnota singlu je odhadovaná na asi 220 tisíc korun. Pokladem je také vinyl That’ll Be The Day od The Quarrymen, což je parta, z níž později vznikli Beatles. Údajně jedinou kopii vlastní Paul McCartney a podle odhadů by za ni sběratelé dali 4,2 milionu korun. Za milion se před pár lety prodala i deska Prince The Black Album z roku 1987.

Jaké desky jste poslouchali v osmdesátých letech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články