Díky umělé inteligenci se mohla setkat se svou zemřelou dcerou. Experiment měl pomoci matčině psychickému zdraví

Virtuální realita pokročila natolik, že dokonce nabízí možnost setkat se se zesnulou osobou. Řada odborníků však varuje před využitím takových možností.

i Zdroj fotografie: Michal Klajban / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Technologický pokrok nelze zastavit. Dnešní moderní doba nabízí tolik možností, které lze využít jak v profesním, tak soukromém životě. Rozděluje však společnost na dvě skupiny – jedni jsou příznivci moderních technologií, druzí odpůrci. Někdo by mohl mít pocit, že počítače, hry, mobilní telefony nebo virtuální realita ničí reálný svět a hrají si s lidskou psychikou. Tentokrát jihokorejský dokument o využití virtuální reality k opětovnému setkání se zesnulou osobou vyvolává rozpaky i u fanoušků technologického pokroku.

Opět se setkala se svou zesnulou dcerou

Pro rodiče není nic horšího než ztráta dítěte. Takovou smutnou událostí si bohužel musela projít Jang Ji-sung, matka 4 dětí. Smrt znamená pro mnoho lidí konec, nepředstavujete si, že byste se ještě někdy mohli setkat se zesnulou osobou, ale doba se řítí bleskurychle dopředu a možnosti, které máme dnes, jsme kdysi neměli. Jihokorejský dokument s názvem Meeting You představuje jedinečnou šanci, jak se opět setkat a mluvit s blízkým člověkem, který vás v minulosti opustil. Hlavní roli zde hraje Jang Ji-sung a její 7letá dcera Nayeon, která zemřela v roce 2016.

New York Post uvedl, že matka s dcerou spolu strávily rodinnou chvíli v parku, kde měly možnost si povídat, dokonce se i jedna druhé dotýkat. „Už mě nic nebolí, mami,“ řekne holčička své matce. Obě vyjádřily svůj smutek, jak moc se jim stýská, a dcera ke konci odvětí, že je unavená, a vzápětí usne. U natáčení dokumentu byl i Jangin manžel a jejich děti. Nedokázali se ubránit slzám, záběry byly tak emotivní.

Odborníci varují před psychologickým vlivem

Co se však může jevit jako zázrak a přínos pro lidi truchlící nad ztrátou milované osoby, může mít i svou temnou stránku, která zatím není známa. Jak se vyjádřil pro DailyMail Dr. Blay Whitby, filozof a technologický etik z University of Sussex, dokument by mohl vyvolat etické problémy. „Nevíme, jaké mohou být psychologické dopady toho, že jsme se s někým v minulosti již rozloučili a nyní znovu shledali. Mnoho psychiatrů by takovou situaci mohlo považovat za potenciálně nezdravou.“

virtuální realita iZdroj fotografie: Freepik
Svět virtuální reality

Podobně se k jihokorejskému dokumentu vyjádřila i Dr. Sarah Jones, zástupkyně děkana pro výpočetní techniku, inženýrství a média na De Montfort Universtiy: „Že je možné využít moderních technologií k virtuálnímu návratu zesnulých, neznamená, že bychom to měli dělat. Takové možnosti vyvolávají spoustu otázek. Chtěl by mrtvý být digitálně přiveden zpět k životu? Kdo ovládá jeho slova?“

Jak dlouho je takový „vztah“ udržitelný?

Ztráta dítěte je tou nejtragičtější věcí, jaká se může rodiči stát. O tom ví své i paní Věra, o jejímž smutném příběhu jsme psali nedávno na našem webu DámskýDeník. Ztratila 18letého syna při tragické autonehodě. Ale byla by schopná využít virtuální reality, aby se s ním mohla znovu setkat? Možná jednou, aby se mohla rozloučit, ale co kdyby takovou možnost chtěla využívat pravidelně? Klíčovou otázkou tedy zůstává, do jaké míry je takový „vztah“ udržitelný?

Nikdo se nemůže truchlícím rodičům divit, pokud bez přemýšlení skočí do podobného projektu po hlavě, podotkl i portál BBC, silné emoce ze ztráty milované osoby jim neumožňují myslet na budoucí dopady, ale odborníci mají jasno. Využití virtuální reality ke shledání se se zesnulým člověkem je tenký led, který vyvolává mnoho otázek, jež by měly být nejdříve jasně zodpovězeny.

Na záznam z natáčení dokumentu se můžete podívat na níže uvedeném videu:

Co si o projektu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články