Je přinejmenším nehorázné, že spousta seniorů nemá ani zdání o tom, že speciální poplatek platí. Sociální správa jim sumu totiž automaticky strhává z důchodu.
Senioři, kteří pobírají důchod v hotovosti, by měli zbystřit. Musí si totiž za tuto službu připlácet o něco víc, o čemž řada z nich nemá ani ponětí. Automaticky je jim totiž z penze odečten zvýšený výdaj za hotovostní výplatu. Týká se to lidí, kterým byla penze přiznána od ledna 2010. Podle webu TN se to nevztahuje na ty, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod.
Spousta seniorů neví, že poplatek hradí
Jakmile dosáhnete důchodového věku a hodláte odejít na zasloužený odpočinek, máte několik možností, jak si nechat penzi vyplácet. Jednou z možností je nechat si částku poslat na bankovní účet, což je celkem komfortní. Spousta starších lidí se tomu ale brání. Když se chtějí k penězům dostat, potřebují pomoc od dětí nebo vnoučat, protože jsou dost nejistí při nakládání s platebními kartami i při ovládání bankomatu.
Je pro ně přirozenější využít druhou možnost, a to nechat si vyplácet důchod v hotovosti na poště. Jenže v tom je právě zakopaný pes v podobě loni navýšeného poplatku, o čemž řada seniorů ani neví. Přitom spousta z nich musí obracet každou korunu, aby ze skromné penze vyžili. Nic na tom nemění fakt, že celý život pracovali a odváděli státu daně. Jakmile zaplatí náklady na bydlení, jídlo a léky, zbývá jim jen minimum.
O změnu výplaty je nutné požádat
Speciální poplatek 35 korun musí zaplatit všichni, kteří si právě nechávají vyplácet důchod v hotovosti na poštovní přepážce. Částka ještě nedávno činila 29 korun, ale loni se zvýšila. Přestože nejde o závratnou sumu, může být ve skromném rozpočtu seniorské domácnosti citelně znát. „Byť je to hloupých šest korun, tak když si to rozpočítáte v rámci roku, tak to pro lidi úplně malé peníze nejsou,“ cituje předsedkyni Rady seniorů ČR Lenku Desatovou web SeznamZprávy.
Přinejmenším zarážející je také fakt, že málokterý stařeček ví, že speciální poplatek vlastně platí. Nemusí proto totiž nic udělat. Částku mu Česká správa sociálního zabezpečení automaticky strhává z důchodu. V případě, že nehorázný poplatek nechcete nadále hradit, existuje jediné řešení. Nechat si vyplácet důchod na bankovní účet. O změnu výplaty je ale nutné zažádat na sociální správě.