Dovolená Čechů v ohrožení: V oblíbené destinaci se objevil nakažený hmyz. Způsobuje problémy, které se nedají léčit

Úřady v turistickém letovisku zatím uklidňují veřejnost. Současně ale vydaly doporučení, aby lidé měli po ruce repelenty a neoblékali si trička s krátkými rukávy nebo kraťasy.

Komár na ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na portugalském ostrově Madeira, který je oblíbeným dovolenkovým cílem českých turistů, je třeba mít se pořádně na pozoru. Objevil se tam totiž komár infikovaný zrádným virem horečky dengue. Tamní úřady se snaží uklidnit veřejnost. Situaci prý mají pod kontrolou, nicméně nabádají k opatrnosti a preventivním opatřením.

Lidé mají nosit dlouhé oblečení a repelent

Komár egyptský, u kterého se virus potvrdil, se podle webu Publico chytil do monitorovací pasti ve městě Funchal. Tento invazní druh, který je v Česku známý i jako komár tropický, bývá také přenašečem virů žluté zimnice, chikungunya a zika. „Není důvod k panice, nemá smysl se plašit,“ řekl serveru prezident regionální vlády Madeiry Miguel Albuquerque.

Muž používá repelent iZdroj fotografie: Depositphotos

V okolí města Funchal se zatím nevyskytl žádný případ onemocnění, které by souviselo s výskytem infikovaného komára. Přesto úřady na ostrově zavedly opatření, která by měla šíření nákazy omezit. Vyzvaly tamní obyvatele, aby neustále používali repelenty a nosili dlouhé oblečení. Současně mají zlikvidovat místa, kde by se komáři mohli množit, jako jsou malé vodní plochy.

Žena se ochlazuje ve fontáně

Čechy milovaná destinace se stala nebezpečnou: Úřady dělají, co mohou. Turisté by ale měli vědět, do čeho jdou

Ročně se nakazí až 400 milionů lidí

Horečku dengue přenášejí na lidi právě komáři. Má inkubační dobu jeden až dva týdny. Projevuje se vysokou horečkou, bolestí za očima, hlavy, svalů a kloubů, nevolností a zvracením. Zároveň se může vyskytnout vyrážka v podobě drobných skvrnek, případně zarudnutí dolních končetin s bílými fleky. Krvácející forma nemoci může být smrtelná. Světová zdravotnická organizace na svém webu také uvádí, že se nemocí ve světě ročně nakazí 100 až 400 milionů lidí.

Neocný muž horečka iZdroj fotografie: Depositphotos

Loučím se se svou nejlepší kamarádkou – mou matkou,“ napsal syn poté, co žena zemřela na následky bodnutí komárem

Nepříjemné zkušenosti s horečkou dengue má i herec Jiří Langmajer. Nakazil se během natáčení na Bali. Celý se osypal a propukly u něj vysoké horečky. „Je to virové onemocnění, účinná léčba tedy neexistuje. Když už člověk horečku dengue chytne, tak si ji musí prožít, projít si jí a uzdravit se využitím svých vlastních imunitních zdrojů,“ cituje primáře infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleše Chrdleho web CNNPrimaNews.

Co si myslíte o výskytu infikovaného komára na Madeiře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články