Zaseknutý výtah se stal dívce osudným. Když se ji snažili vyprostit, kabina znenadání vystřelila nahoru

Výtahy jsou nutnou součástí všech výškových budov, a to především v případě, kdy se jedná o mrakodrapy. Někdy však mohou být velmi nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Teenagerka v čínské čtvrti Ankang Jihnhaiwan města Zhanjiang zemřela poté, co uvázla ve výtahu v prvním patře bytového domu. Zoufalá dívka, jenž zůstala v malém prostoru uvězněná, prosila o pomoc svou rodinu i přátele. Na její záchranu se vydal tým údržby, který chtěl dívku vyprostit z nechtěného a nedobrovolného vězení. Podařilo se jim otevřít vnější dveře výtahu.

Výtah klouzal nahoru

Údržbáři si po otevření vnějších dveří všimli, že vnitřní část výtahu klouže stále nahoru, a proto několik mužů vyběhlo do horních pater budovy. Kabina znenadání vystřelila směrem vzhůru. Dostala se až do horního 30. patra. Rychlým vymrštěním se kompletně zdeformovala. Tým se pořád snažil zachránit dívku uvnitř. Celá akce trvala hodinu. Poté se mladou ženu podařilo osvobodit a odvést do nemocnice, kde však bohužel svým zraněním podlehla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jia Gong, který je bývalým zástupcem vedoucího inspekce bezpečnosti v Zhanjiang, řekl médiím, že lidé mají většinou strach z utrhnutí kabiny a pádu dolů. Přitom mnohem pravděpodobnější je náraz výtahu do horního patra, ale ani to se nestává často. V tomto případě nejspíše praskla brzdová páka na dvě části, a protiváha vystřelila výtahovou šachtu dolů. To způsobilo vypálení kabiny opačným směrem.

Nebylo to stářím

Výtah v této budově byl nainstalovaný v roce 2014. Sloužil tedy teprve několik let. Navíc byl pravidelně udržovaný speciální institucí, která má tento dozor v Číně na starosti. Bezpečnostní kontroly však nezahrnovaly testování pevnosti a bezpečnosti tyčí brzd výtahu. Údajně se v průmyslu věří, že jsou schopné odolat obrovskému tlaku. Kontroly se proto zaměřují spíše na brzdnou sílu a mezeru pro uvolnění páky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Technici samozřejmě po tragické události místo ohledali a domnívají se, že nehoda byla důsledkem výrobní vady. Oficiální vyšetřování ale prozatím nebylo ukončené, a tak se možná přijde ještě na jinou příčinu této kolize. Odborníci, kteří se na případu podílí, se prý ještě nesetkali se zlomením tyče elevátoru. Pravděpodobnost takového neštěstí je extrémně malá. Doslovně bezprecedentní.

Jak často cestujete výtahem? Máte k nim důvěru?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Mou velkou zálibou jsou životní příběhy. S více než 8 lety zkušeností, sdílím s čtenáři nejen fakta, ale i svůj jedinečný pohled. Mé články jsou směsicí emocí, která nikoho nechává chladným. Vstupte do mého světa a připravte se na nezapomenutelnou jízdu skrze slova a příběhy.

Zobrazit další články