Můj syn byl lékaři považován za dítě štěstěny, jež porazilo rakovinu. Poté ze dne na den zemřel

Celková míra přežití u dětí ve věku od 0 do 14 let s osteosarkomem je 68% a při recidivujícím onemocnění klesá na 15–20%.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Christina Ip-Toma
                   

Když vaše dítě bojuje s rakovinou a snáší tu nejbrutálnější chemoterapii a operace, vidíte ho v novém světle, vidíte ho jako válečníka, vyspělou duši a malý motor, který se žene, aby tu zákeřnou nemoc porazil, ale určitě nepřemýšlíte o tom, že je jeden ze statisíce.

Byla mu diagnostikována rakovina

Vždy jsem se snažil čísla ignorovat. Náš nejmladší syn Dylan byl diagnostikován s osteosarkomem, vzácnou rakovinou kostí, v roce 2016, když mu bylo devět let. Padl na rameno během přestávky a rentgen u něj odhalil nádor v levé paži. Léčba rakoviny zahrnuje spoustu čísel, z nichž většina se mi nelíbila. Čísla, kterým jsem se nejvíce vyhýbal, byla čísla publikovaná ve výzkumných pracích pojednávajících o pojmech, jako je celkové přežití.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Christina Ip-Toma

Snažili se zkoumat nemoc

Jako většina rodičů, která se ocitla na našem místě, jsme strávili spoustu času zkoumáním nemoci, abychom lépe porozuměli léčbě, určili s lékaři nejlepší chirurgické postupy a našli nějaké terapie, pokud by léčba první linie selhala. Získat důležité informace a nesložit se z depresivních čísel, která se všude vyskytovala, byla vždy výzva.

Korálky odvahy

Děti, které procházejí léčbou rakoviny, obvykle dostávají tzv. korálky odvahy, korálky shromážděné na provázku, přičemž každá barva představuje různé úspěchy, jako je počet operací nebo nocí strávených v nemocnici. Snažil jsem se sehnat tyto korálky, protože každý z nich svědčil o tom, jak statečný a silný byl můj chlapec. Za pět let Dylanova boje s rakovinou jsem pomocí korálků spočítal 20 operací, 39 ozařování, 5 procesů chemoterapie, 5 cílených terapií a 2 imunoterapeutické studie. Skeny, injekce a noci v nemocnici? Těch bylo tolik, že bylo nemožné je spočítat, bohužel jsem ztratil přehled.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Christina Ip-Toma

Za posledních 40 let se léčba nezměnila

Nejhorší na tom všem bylo, že proces léčby rakoviny se za posledních 40 let nezměnil. Víte, co všechno bylo vynalezeno v 80. letech? Počítače, přehrávače Sony Walkman, CD, VHS a fotoaparáty na jedno použití. Náš svět neskutečně pokročil – od VHS jsme přešli ke streamování! Ale léčba rakoviny se zasekla tam, kde byla před 40 lety. To je to, co se vymyká logice. A náš milovaný chlapeček tuhle bitvu s rakovinou bohužel prohrál.

Zdroj: St Baldricks Foundation

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články