Devítiletý chlapec absolvoval střední školu za 3 roky. Rodiče malého génia si přejí, aby byl ještě dítětem

Zvídavé dítě vystudovalo nezvykle rychle střední školu, přestože by ještě mělo chodit na základní. Nezabránily mu v tom ani komplikace s online výukou během pandemie.

Malý chlapec studuje i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina devítiletých školáků sotva zvládá nástrahy základní školy. Znuděně sedí v lavicích, výklad učitele nijak zvlášť nehltají a těší se na přestávku, oběd nebo na to, až konečně zazvoní zvonek po poslední hodině. Najít devítileté dítě, které je nadšené z toho, že může získávat nové znalosti, hned po příchodu domů nadšeně vypracovává domácí úkoly, a dokonce si přečte něco navíc, je téměř jako hledat jehlu v kupce sena. Jedním z nich je i chlapec, který v devíti letech dokončil střední školu.

Absolvoval střední školu za tři roky

Středoškolský diplom získal devítiletý David Balogun, který žije s rodiči v pensylvánském městečku Bensalem. Geniálnímu chlapci trvalo necelé tři roky, než s vynikajícím průměrem absolvoval. Na střední škole začal studovat těsně před tím, než ji pandemie koronaviru zavřela. Ani online výuka mu ale nezabránila, aby se vzdělával a byl připravený k maturitě. „Nijak mě to nezatěžovalo. Říkali, že to zvládnu a dokážu,“ vypráví o studiu David.

Malého génia nejvíc baví přírodní vědy a počítačové programování. O své profesní budoucnosti má jasno. „Chci být astrofyzikem a chci studovat černé díry a supernovy,“ říká. Mít ve své třídě velmi nadané a zvídavé dítě lačné po informacích nemusí být pro spoustu kantorů příjemným zážitkem. Ale najdou se i tací, kteří posunuli Davida k úspěchu a sami se od něj také něco naučili. „Je to inspirativní kluk, který rozhodně mění způsob, jakým přemýšlíte o výuce,“ přiznává učitelka přírodních věd Cody Derrová.

Všechno chce vysvětlit a rozebrat

Rodiče hvězdného studenta mají vysokoškolské vzdělání. Přesto je pro ně složité tak intelektuálně nadané dítě vychovávat. „Je to devítiletý kluk s mozkem, který má schopnost pochopit a porozumět spoustě pojmů, které přesahují jeho věk a někdy i mé chápání,“ vysvětluje Davidova matka Ronya. Zejména při domácí online výuce někdy přiměla chlapce k polštářovým bitvám nebo k házení si s míčem, aby se alespoň na chvíli oprostili od složitých témat.

David má fotografickou paměť. Je ohromně zvídavý. „Nemůžete se problému jen letmo dotknout, musíte mu to hluboce vysvětlit a rozebrat,“ dodává Henry, otec malého génia. Nadání Davida testovali v první třídě. Ukázalo se, že už tehdy jeho znalosti v matematice a angličtině byly na úrovni studenta druhého stupně. Přeskočil ročníky a o téměř tři roky později dokončil střední školu. Je jedním z vůbec nejmladších dětí, které to dokázaly. Mladší je pouze držitel Guinnessova rekordu Michael Kearny, který absolvoval v šesti letech.

Rodiče se obávají poslat ho na kolej

Další vzdělání svého nadaného syna považují rodiče za prioritu. Zvažují, že bude studovat například Princeton, Harvard nebo Pensylvánskou univerzitu. Ale má to i svá úskalí. Potřeby malého chlapce jsou totiž jiné než u běžného vysokoškoláka. „Stále se tak trochu potýkáme s tím, co je pro něj to pravé a správné. Je mu devět let, nehodlám ho nechat samotného někde na koleji,“ strachuje se jeho matka. Váhání rodičů, zda poslat tak malé dítě do kampusu s mnohem staršími studenty, je logické.

student schovaný za hromadu knih iZdroj fotografie: Pexels

Chlapci je stále jenom devět let. Rodiče chtějí, aby byl ještě dítětem. „Pořád si hraje se sestrou, potřebuje komunikovat s dětmi svého věku, nemůže být Einsteinem nonstop,“ vypráví Davidův otec. Volba proto pravděpodobně padne na univerzitu, která bude blízko jejich domova. Přestože geniální děti se nejraději učí a vše ostatní jde stranou, David má spoustu koníčků. Hraje na klavír, miluje tanec, staví roboty a věnuje se i sportu. Těší se, až získá černý pás v bojových uměních.

Kam by mohla směřovat kariéra malého génia?

Zdroj: NewYorkPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články