Nafukovací rukávky nejsou vhodné pro každé dítě. Děti do 1 roku příliš neochrání

Pokud chcete, aby vaše dítě používalo nafukovací rukávky do vody, je třeba, abyste věděli, jaká nebezpečí tyto pomůcky mohou přinést.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho rodičů si nedovede představit, že by si jejich dítě hrálo ve vodě bez nafukovacích rukávků. Pomáhají přeci dítěti zůstat na vodou, takže rozhodně musí být bezpečné. Jak se však ukázalo, ve skutečnosti tomu tak úplně není. Instruktoři plavání nyní varují rodiče před používáním těchto plaveckých pomůcek zejména u malých dětí. Před jejich užitím je třeba, abyste se o nich dozvěděli vše, co potřebujete.

Rukávky mohou představovat nebezpečí

Přestože mají rukávky zvýšit bezpečnost a chránit před utonutím, nejsou tyto pomůcky vždy bezpečné. Specialisté varují, že jejich použití u kojenců do 1 roku může mít katastrofální následky. Takoví mrňousci totiž ještě nemají dobře vyvinuté ramenní klouby, takže používání rukávků může vést k vážným komplikacím. Navíc malé děti ani s nimi neudrží hlavu nad vodou. Výsledkem tedy je, že většinu času mají ústa a někdy také nos ponořený ve vodě, což může vést k jejich udušení.

Rukávky tedy používejte spíše výjimečně, když si chcete dát pauzu od jištění batolete nebo mu dopřát pár minut volnosti při vodních radovánkách, samozřejmě ale vždy pod dohledem. Instruktoři plavání radí přistupovat k těmto pomůckám s velkou opatrností. Dle jejich názoru je lepší dítě s vodou seznámit a naučit ho správnému chování než mu vštěpovat, že se vždy může spolehnout na jejich pomoc. Když je totiž batole zvyklé, že je vždy chráněno rukávky, nemusí být poté schopno reagovat, když by se například vyfoukly nebo z rukou sesunuly.

Dítě si na vodu musí zvyknout postupně

Instruktoři plavání se shodují, že čím dříve začnete své dítě zvykat na vodu a učit ho plavat, tím lépe. Děti do osmi měsíců věku si udržují schopnost zadržet dech, když jsou pod vodou. Vyplatí se toho využít. Někteří rodiče začínají vodit své děti na bazén či koupaliště již ve třech měsících věku. Díky tomu si jejich potomci udrží reflexy pro pohyb ve vodě a v budoucnu se naučí rychleji plavat.

děti v bazénu iZdroj fotografie: Depositphotos
Rukávky nejsou vhodné pro všechny děti

Bez ohledu na to, v jakém věku vezmete své dítě do bazénu, pamatujte, že potřebuje čas, aby poznalo toto nové prostředí. Neskákejte s ním hned do hloubky. Začněte s hraním v brouzdališti, a až po nějaké době s ním jděte do bazénu. Je třeba, aby se ve vodě dítě cítilo komfortně, v opačném případě by to pro něj mohlo být spíše utrpení a vytvořilo by si k tomuto místu odpor.

Jaké plavecké pomůcky svým dětem dáváte vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články