Čtenářka Alžběta se svěřila se svým trápením, které zažívá s vlastními dětmi. Starají se o ni až moc

Paní Barošová se v dopise svěřuje se svým trápením, jež zažívá s vlastními dospělými dětmi. Neví, jak jim vysvětlit své pocity.

seniorský pár i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rodiče pečují o své děti prakticky celý život. Je jasné, že v dospělosti je již tolik nepotřebují, ale otec i matka mají potřebu na své potomky dohlížet, ať jsou jim 3 roky, nebo třeba 40 let. Když však lidé dosáhnou důchodového věku, očekává se, že se o ně nyní na oplátku budou starat právě jejich děti. Stává se ale čím dál častěji, že raději své rodiče odloží do domova důchodců, aby mohli žít spokojeně svůj život. Avšak ti, kteří se rozhodnou o ně starat, někdy dělají při péči velkou chybu, například děti paní Alžběty Barošové.

V dopise žena líčí své trápení

Osmdesátiletá paní Barošová z Moravy napsala do redakce dopis, v němž se svěřuje se svým trápením, jež se týká jejích dětí. Mají totiž pocit, že jejich matka ztratila rozum a udělala by nejlépe, kdyby poslouchala jejich moudré a nezaujaté rady. Často od nich slyší věty, co začínají: „Mami, je to pro tvé dobro…“ Myslí si, že vědí, co je pro jejich mámu nejlepší, avšak neuvědomují si, že by tato paní byla ráda, kdyby ji nechali na pokoji. Jelikož cítí, že se její život chýlí ke konci, ráda by měla právo dělat si, co chce. I kdyby bylo její chování nevhodné nebo zlé.

Jak sama napsala, špatná touha je lepší, než správná netouha. Paní Barošová by velmi ocenila, kdyby ji její děti naslouchaly s respektem. Protože díky tomu by se cítila stále milována, a hlavně by mezi nimi vzniklo přátelství, které je pro ni v tuto chvíli to nejcennější. Když za ní děti přijdou a začnou jí dávat moudré a nevyžádané rady, cítí, že mezi nimi vzniká propast, která se poté těžko zaceluje. Prosila své potomky již několikrát, aby jí umožnili být stále pánem svého života. Bohužel se zatím žádných velkých změn nedočkala.

Od svých dětí očekává respekt

Autorka tohoto dopisu je šťastná, že může hlídat svá vnoučata, aby jejich rodiče měli čas pro sebe. Ráda jim peče bábovky, plete deky a před spaním čte pohádky. Miluje starost o ně, stejně jako milovala péči o své vlastní děti. A právě kvůli tomu očekává, že jí její děti na oplátku nechají volnost a nebudou se snažit za ni rozhodovat a manipulovat s ní. Již neví, jak má svým potomkům sdělit, aby ji nechali být samu sebou. Bojí se, aby to potom nenarušilo jejich vztahy.

rodiče iZdroj fotografie: Depositphotos

Gerontologové se zabývají fyzickým a duševním zdravím seniorů. Bylo by však dobré, aby kromě jejich programů na převýchovu seniorů, vznikl i program na převýchovu dětí seniorů. K dlouhému seznamu nemocí, které staré lidi postihují, patří například revmatismus, hluchota, osteoporóza, šedý základ apod. K nim je však třeba přidat ještě jedno těžké, ovšem léčitelné onemocnění, a to je otravné dítě, které chce šéfovat svým rodičům. Pokud tedy máte rodiče v důchodovém věku, zamyslete se nad tím, jak se k nim chováte.

Co si o takové péči myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články