Češi si z Chorvatska odváží čím dál více zranění. Na životě je ohrožuje želva a perutýn

Na turisty v oblíbené dovolenkové destinaci čekají i nebezpečná překvapení pod mořskou hladinou. Průzračný Jadran se totiž stává také domovem tropické ryby s jedovatými ostny.

Ryba perutýn i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Z nejoblíbenější prázdninové turistické destinace si Češi domů neodvážejí jen spoustu zážitků a suvenýrů. Při dovolené v Chorvatsku totiž tradičně dochází ke spoustě zranění. Většinou se stávají, když lidé přecení své plavecké dovednosti, případně při dopravních nehodách na přetížených hlavních tazích, při sportování nebo na výpravách do chorvatských hor. Zbožňované průzračné, teplé a klidné Jaderské moře je ale mnohem nevyzpytatelnější, než dovolenkáři tuší.

Perutýn na Jadranu asi zdomácní

Ani zavedení eura, zdražování a ojedinělé výskyty žraloků neodradily české turisty, aby si léto užili na chorvatských plážích. Při koupání v oblíbeném Jadranu bylo ale třeba mít se na pozoru, abyste si nepřivodili nepříjemná a bolestivá zranění. Jedním z nebezpečí, které v moři číhá, jsou totiž perutýni. Dynamika množení a šíření této tropické ryby s jedovatými ostny dokonce přiměla tamní úřady, aby před nimi varovaly obyvatele i turisty.

Perutýn žoldnéř se do turisticky vyhledávaného moře, jež omývá chorvatské pobřeží, rozšířil z Indického a Tichého oceánu. Exemplář tohoto invazivního druhu byl nedávno uloven u ostrova Korčula, který se nachází nedaleko Splitu. Podle chorvatského institutu oceánografie a rybolovu se tato ryba v Jaderském moři vyskytovala již dříve, ale v důsledku oteplování se s ní lidé v Chorvatsku budou setkávat stále častěji.

Několik lidí napadla želva

Napadení perutýnem, který se vyskytuje v blízkosti útesů, není podle vědců z institutu v naprosté většině případů smrtelné. Kousnutí je však velmi bolestivé a lidé by kvůli tomu měli vyhledat lékařskou pomoc. Pokud dojde k uštknutí ostnem, jed lze neutralizovat teplem. Odborníci doporučují ponořit postižené místo do vody o teplotě kolem 40 stupňů Celsia na 30 až 90 minut. Tyto ryby ale zdaleka nejsou jediným nebezpečím, které na Čechy v Chorvatsku číhalo.

Neobvyklé totiž nebyly ani útoky mořské želvy. Několik lidí napadla u ostrova Čiovo, jenž leží západně od Splitu. „Moje žena začala křičet, viděl jsem siluetu něčeho velkého. Nejdřív jsem si myslel, že je to chobotnice, ale když jsem přišel blíž, viděl jsem, že je to želva,“ cituje manžela napadené ženy server Dnevnik. Kousnutí na zádech mělo průměr 10 centimetrů. Jeden ze svědků viděl obrovskou hlavu želvy, která prý měřila přes metr.

Mohla být zmatená nebo nemocná

Útoky želv na Jadranu ale bývají výjimečné. U pobřeží se totiž příliš nezdržují. Pokud ano, může to být signál, že s nimi není něco v pořádku. „Může být nemocná nebo dezorientovaná. Želvy nejsou agresivní a útočí pouze tehdy, když se cítí ohroženy. Pokud se přiblížíte k želvě, která je ve svém teritoriu, kde je zvyklá hledat potravu nebo se rozmnožovat, bude se bránit,“ vysvětlil Alen Solda ze Splitské univerzity.

Co říkáte na výskyt perutýna v Jadranu?

Zdroj: 24Sata, Dnevnik
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články