Riziko žraločího útoku se zvyšuje s barevnými plavkami a rychlými pohyby. „Plavte ve skupině,“ radí expert

Přestože nejsou útoky žraloka na člověka nijak časté, vždy zasáhnou všechny, kteří se o nich dozvědí. Není se čemu divit.

Žraločí ploutev nad hladinou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Svět obletěla zpráva o útoku žraloka v egyptské Hurghadě. Dravá paryba tam usmrtila mladého Rusa, jenž se koupal v moři u pláže jako každá jiný turista, který sem zavítá na dovolenou. Obecný strach z napadení žralokem se rozšířil ještě víc poté, co na internet uniklo video, jež zachycuje mladíka, jak se snaží marně vyhrát svůj boj o život. Vědci přicházejí s tipy, jak zůstat v bezpečí.

Deset obětí ročně

Nejbezpečnější by samozřejmě bylo do vody vůbec nevstupovat. Avšak v době letních dovolených jen málokdo odolá chladivému osvěžení a slaným vlnkám. Na začátek je potřeba si uvědomit, že útoky žraloků bývají naprosto ojedinělé. Ročně zemře na jejich následky asi deset lidí z celého světa. Toto číslo je nezměrně menší oproti milionům turistů, kteří si v moři zaplavou.

Po tom, co se ve světě zvedla vlna obav ze setkání s predátory, vložil se do situace odborník na žraloky Richard Peirce. Své poznatky uvedl pro zpravodajský web CNN. Nejprve poradil, aby lidé zůstali naprosto v klidu, pokud již přijdou se žralokem do styku. Místo zpanikařeného cákání okolo sebe by se měli snažit dostat klidnými pohyby z jeho dosahu, aby neupoutali nechtěnou pozornost. I v případě útoku se snažte dostat co nejdříve na břeh. Na nic nečekejte.

Skupinové plavání

Dále platí zákaz koupání, pokud jakýmkoliv způsobem krvácíte. Paryby, jako jsou právě žraloci, dokážou vycítit krev na velké vzdálenosti. Ženy, které mají v době koupání menstruaci, by se měly pohybovat v těsné blízkosti břehu. Vyhněte se výrazným doplňkům a plavkám s křiklavými barevnými vzory. Predátoři dokážou velmi dobře rozeznat kontrast a jednotlivé odlesky.

Křiklavé plavky iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším tipem je koupání pouze ve dne. Zapomeňte na noční a brzké ranní koupání. To nebývá tak jako tak doporučováno z bezpečnostních důvodu, které nemyslí pouze na žraloky. V neposlední řadě se vyhněte samostatnému plavání. Je mnohem lepší se zdržovat ve skupině, což potenciální útok odvrátí. Dravec chce bojovat pouze s jednou izolovanou obětí. Nikdy nezapomínejte na přirozenou ostražitost.

Kam jedete letos na dovolenou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články