Pořídit si bydlení je dnes poměrně snadné. Za dob socialismu bylo ale vlastní bydlení pro mnohé nedostupnou komoditou.
Pořízení si střechy nad hlavou by mělo být naprostým základem, nechcete-li si ustlat pod mostem. Dostupných bytů není mnoho, což je dáno rodinami s dětmi, které často utíkají ze satelitních městeček, jež nebývají příliš dobře občansky vybavená. Dalším důvodem je také válečný stav na Ukrajině a uprchlíci, kteří v České republice žijí, uvádí web TN. Stejně tak i v dobách socialismu nebylo vůbec snadné dosáhnout na vlastní bydlení.
Jeden jako druhý
V 70. a 80. letech minulého století se čekalo na vlastní byt velmi dlouho, a často se tak mohlo poštěstit díky dobrým známostem. „Vím, jak byli rodiče zoufalí, že je čekací listina hrozně dlouhá. Z dnešního pohledu je to úplné sci-fi,“ vzpomíná paní Šárka L. z Brna. A jejich vzezření bylo prakticky totožné. Soudruzi si příliš nelámali hlavu s originalitou, a tak se v rámci úspory času, místa a peněz stavěly byty zrcadlově.
Základem tak bylo tolik nenáviděné umakartové jádro, kdy byla rozdělena toaleta a koupelna. Na zdění zkrátka nebyl čas. Velmi oblíbený byl také sektorový nábytek, který bylo možné rozestavět dle dispozic. Ten byl známý pod názvem Universal, popisuje web Deník. V rámci hospodárného nakládání s nevelkým prostorem byly také oblíbené rohové lavice namísto jídelních stolů. I některé kousky nábytku z této doby ale mohou mít velkou hodnotu, jak DámskýDeník psal.
Státní byty za pár korun
Ceny bytů byly stanovovány centrálně a vycházely opravdu na pakatel. Když už se tedy poštěstilo a dostali jste státní byt, zaplatili jste v 60. letech asi 2,50 Kčs za 1 m². Takto příznivé ceny zůstaly prakticky až do roku 1989. Po revoluci již nebylo únosné ponechávat nájemné za tak nízkou cenu, a ta tak v následujících 10 letech vzrostla asi o 200 %.
Je ale nutné podotknout, že mzdy byly za dob socialismu velmi nízké. I přesto se ale jednalo o dostupné bydlení.