Ve skříni své babičky, která trpí Alzheimerovou chorobou, našla vzkaz. Po jeho přečtení neudržela slzy

Nemoc si nevybírá. Alzheimerova choroba je obzvláště nepříjemné onemocnění. Žena i přesto zanechala jasné pokyny.

Oblečení ve skříni i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Aktivní stáří bohužel není přáno každému. Ačkoli se člověk těší na důchod, kdy bude mít konečně prostor věnovat se aktivitám a koníčkům, na které v době pracovní kariéry nezbýval dostatek času, jednu věc ovlivnit příliš nejde. A tím je zdraví. To dokáže překazit kdejaké plány, a to obzvláště v případě, kdy se jedná o nevyléčitelnou nemoc.

Babička vyjádřila své přání

Alzheimerovou chorobou trpí jen v České republice více než 50 000 občanů, uvádí web VZP. Je to velmi zrádné degenerativní onemocnění, které postihuje především starší osoby. Touto nemocí trpí i babička ženy, která se rozhodla přes sociální sítě sdílet její poslední přání, které ji samotnou velmi dojalo. Babička již nebyla schopna se sama o sebe postarat, a tak jí vnučka pomáhala balit věci, aby se mohla přestěhovat k její mamince. To, co ale našla napsané černým fixem na dveřích skříně, ji dojalo k slzám.

Video: Baletka z 60. let trpí Alzheimerovou chorobou. Jakmile uslyší písně z Labutího jezera, začne opět tančit

@sofiaespinosamoura

Fomos esvaziar o apartamento da minha avó e achamos essa surpresa ❤️

♬ som original – Sofia Espinosa Moura

Jednalo se o vzkaz, který zněl velmi jasně. Babička v něm totiž vyjádřila přání, aby její orgány posloužily i po její smrti. Stát se dárcem orgánů je možné v mnoha zemích světa, a to i v České republice. Dárcovství ale musí být podle webu NZIP vždy dobrovolné a bezplatné.

Prevence je základ

Jedním z důvodů, proč tato choroba vůbec propukne, je, že se málo trénuje mozek. To je často právě případ seniorů, kteří se nechtějí rozvíjet a jejichž mozek začne stagnovat. Vhodnou prevencí je nejen zdravý životní styl, ke kterému patří dostatek pohybu a vyvážený jídelníček, ale také pravidelná cvičení. Zajímavé výzvy mozek potřebuje, aby se tvořily nové mozkové buňky. I takové sudoku či vyluštění křížovky není na škodu.

senioři na procházce

Žena s Alzheimerem si nepamatuje vlastního manžela, on se o ni ale neustále stará a pořád ji bere na procházky

Křížovky a brýle iZdroj fotografie: Pxhere
Křížovky i sudoku dobře procvičují mozek.

Jakmile choroba vystrčí růžky, není to pro člověka dobré. Ani pro jeho okolí. Postupně dochází k tomu, že je člověk dezorientovaný a přestává poznávat i tváře svých nejbližších. Je ale několik metod, jak alespoň trochu nemocnému pomoci. Muž například svému tatínkovi pouštěl písničky, a tím mu navracel paměť, jak DámskýDeník psal. „Snažím se hodně číst a udržuji i čilý sociální kontakt. Často s kamarádkami jdeme na procházku či do divadla a cítím se skvěle,“ podělila se o svůj tip i paní Olinka D. z Boskovic.

Jak byste se nemocnému snažili pomoci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články