Mladá žena varuje před používáním kosmetického produktu, po kterém se jí nafoukla hlava jako balon

Většina barev na vlasy obsahuje chemikálie, které mohou vyvolávat nebezpečné zdravotní problémy. Při oblíbeném domácím barvení vlasů je dobré mít se na pozoru.

Žena si barví vlasy před zrcadlem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud si barvíte kadeře podomácku, je namístě velká obezřetnost. V některých barvách na vlasy je obsažena vysoce alergenní látka, která může způsobovat vážné zdravotní problémy. Devatenáctiletá studentka dokonce málem zemřela, když jí po proceduře otekla hlava. Nepoužila žádný podezřelý produkt, ale značkovou barvu a postupovala podle návodu. Teď varuje ostatní před možným nebezpečím, které tato celkem oblíbená domácí metoda úpravy kadeří skýtá.

Chemikálie v barvě způsobila alergickou reakci

Nepříjemnou zkušenost s běžně prodávanými vlasovými produkty má devatenáctiletá Britka Estelle, která studuje v Paříži. Když se chtěla proměnit z blondýnky na brunetku, vsadila na domácí sadu na barvení vlasů, po jejímž použití ji začala svědit pokožka a hlava se jí nafoukla jako balon. Francouzským novinám LeParisien řekla, že si barvu na vlasy koupila v supermarketu a postupovala podle návodu v krabičce.

Domácí barva na vlasy si poradí i s šedinami. Stačí jen dostupné přírodní složky a vyhnete se i riziku alergické reakce

Ukázalo se, že měla silnou alergickou reakci na přípravek, který obsahoval látku parafenylendiamin. Jde o chemikálii, která se běžně používá zejména pro tmavší odstíny komerčně dostupných barev na vlasy. Studentka se svěřila, že si před procedurou skutečně udělala test na kůži. Místo 48 hodin doporučených v návodu však počkala pouze 30 minut. Když se nic nedělo, barvu aplikovala na vlasy. Deníku řekla, že ji ale vzápětí začala svědit pokožka hlavy.

Otekla jí hlava i jazyk a začala se dusit

Jakmile studentce začala natékat hlava, došla si do lékárny. Domů se vrátila s antihistaminiky a krémem proti svědění. Jenže druhý den ráno bylo jasné, že léčba nezabrala. „Když jsem se viděla v zrcadle, bylo to strašné. Moje čelo se zdvojnásobilo, vypadala jsem jako žárovka,“ vypráví Estelle. Zavolala matce a spěchaly spolu na pohotovost. Podle serveru BusinessInsider se dívčin obvod hlavy zvětšil z 56 na 63 centimetrů.

Zdravotníci Estelle řekli, že alergické reakce na parafenylendiamin jsou poměrně běžné. Po infuzi kortikoidů a antihistaminik mohla odejít domů. Otok se ale nadále rozšiřoval směrem ke spánkům a čelu. Matka ji proto odvezla do jiné nemocnice. Během cesty se stav dívky prudce zhoršil. Rozbušilo se jí srdce, otekl jazyk a začala se dusit. „Lékaři mi dali injekci adrenalinu a nechali si mě tam celou noc. Druhý den už jsem byla mimo nebezpečí,“ dodala Estelle s tím, že doufá, že její příběh zvýší povědomí o potenciálním nebezpečí barev na vlasy.

Jaké zkušenosti máte s barvením vlasů podomácku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články