Domácí barva na vlasy si poradí i s šedinami. Stačí jen dostupné přírodní složky a vyhnete se i riziku alergické reakce

S pomocí této domácí procedury a tonika z několika přírodních ingrediencí dosáhnete dokonalého tmavého odstínu vlasů, aniž byste museli navštívit kadeřnictví či použít chemii.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šediny vznikají v důsledku nedostatku melaninu, což je pigment ve vlasovém folikulu, který dodává vlasům barvu. Při nedostatku živin ve vlasové pokožce dochází k nedostatečné produkci tohoto proteinu, a to způsobuje šedivění vlasů. Existují i další faktory vzniku šedin jako špatná strava, nezdravé návyky, kouření, pití alkoholických nápojů, sedavý způsob života a stres. Vyzkoušejte toto barvivo s přírodními složkami. Napomáhá růstu vlasů a udržování lesku.

Tonikum z kávy a zeleného čaje

Díky toniku budou vlasové folikuly dostatečně vyživovány vitamíny a minerály. Na přípravu budete potřebovat: 2 lžíce zeleného čaje, 4 bobkové listy, 1 lžíci instantní kávy (například Nescafé), 1 lžíci extra panenského olivového nebo kokosového oleje a 150 mililitrů vody. Prvním krokem při výrobě této tinktury je příprava nálevu ze zeleného čaje s bobkovým listem. Čaj dejte do hrnce, přidejte bobkové listy, vodu, přikryjte a zahřejte na nejvyšší teplotu.

iZdroj fotografie: Pexels

Čaj nechte povařit 10 minut na mírném ohni. Po vychladnutí ho sceďte a nalijte do skleněné nádoby, přidejte instantní kávu, olivový (či kokosový) olej a promíchejte. Poté naneste barvu na vlasy a jemně masírujte kořínky. Nasaďte si sprchovou čepici a nechte směs 30 minut působit. Následně vlasy umyjte šamponem a opláchněte. Pro dosažení požadovaných výsledků používejte masku dvakrát týdně. Můžete opatrně nanést i na obočí.

Benefity zeleného čaje a bobkového listu

Zelený čaj je bohatý na katechiny a fytonutrienty s antioxidačním účinkem, jež pomáhají blokovat hormon DHT zodpovědný za vypadávání vlasů. Protože má zelený čaj protizánětlivé účinky, stimuluje růst a bojuje proti lupům. Při aplikaci na pokožku hlavy pomáhá odstraňovat plísňové parazity. Zelený čaj je zdrojem vitamínu B12, který aktivuje vlasové folikuly, odstraňuje roztřepené konečky a stimuluje růst. Vlasy budou silnější, lesklejší a chráněné.

Bobkový list působí antibakteriálně, a proto bojuje proti zánětu vlasové pokožky, jenž brání zdravému růstu. Rostlina má adstringentní vlastnosti, ty pomáhají regulovat mastnotu. List je také zdrojem vitamínu B12, C a železa, což jsou základní živiny pro udržení silných a zdravých vlasů. Obsahuje kyselinu pantotenovou, která v kombinaci s vitamínem C zabraňuje lámavosti vlasů. Je také zdrojem niacinu, látky, jež zlepšuje prokrvení vlasové pokožky.

Výhody kávy a panenských olejů

Kofein je přírodní stimulant, který pomáhá zlepšit prokrvení vlasové cibulky. Tato fytochemická látka působí na vlasy i zevnitř a zlepšuje produkci živin ve vlasové pokožce. Přispívá tak k rychlejšímu růstu. Kofein také blokuje hormon DHT, jenž je zodpovědný za odumírání buněk produkujících vlasy. Zablokováním DHT uvnitř folikulů se zabrání poškození buněk, a tím i vypadávání vlasů. Cílem je skrýt bělmo, káva při tomto procesu významně pomáhá.

iZdroj fotografie: Pexels

Olivový olej je bohatý na mastné kyseliny a vitamín E, takže působí jako přírodní hydratační prostředek pro poškozené nebo lámavé vlasy. Poskytuje potřebné živiny v boji proti suchosti a nedostatku lesku. Jeho hlavními výhodami jsou: hydratace, snížení vypadávání vlasů, stimulace, udržování vlhkosti ve vlasovém vláknu, ochrana proti lupům a menší výskyt roztřepených konečků. Pokud zvolíte kokosový olej, obsahuje antioxidační vlastnosti, které posilují vlasy a stimulují jejich růst. Kromě toho zanechává vlasy dobře hydratované a mnohem lesklejší.

Které přírodní metody barvení jste už vyzkoušeli?

Zdroj: HealthLine, HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články