Dopřejte si svoji hodinku péče: Upravíte nehtová lůžka i suché paty. To vše díky jedlé sodě

Krásné a zdravé nehty nejsou záležitostí příznivého postavení hvězd, ale správné péče. A tu můžeme zajistit jediným, zato všestranným a účinným produktem – jedlou sodou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ne každá žena je šťastnou majitelkou krásných, pevných a bezproblémových nehtů. Proto existuje na trhu celá řada kosmetických produktů, které ale ne vždy fungují tak, jak byste si představovali. Řešení je mnohem jednodušší, než by se dalo očekávat. Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je proslulá svou užitečností při čištění domácnosti. Stejným způsobem ale prospěje i vašim nehtům, které zanechá krásné, čisté a zdravé.

Zahladí nerovnosti, rýhy, důlky a jiná poškození

Povrchové poškození nehtů často vzniká v důsledku poranění nehtového lůžka. K tomu dochází vlivem úrazů, ale také jako vedlejší efekt tolik populární gelové manikúry. Když po jejím odstranění zbroušená nehtová ploténka opět doroste, často bývá posetá drobnými šrámy a vrásněním.

Jak použít jedlou sodu?

 • Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 3 : 1, čímž vytvoříte hrubší pastu.
 • Krouživými pohyby ji vetřete do nehtů a jejich okolí, čímž je zbavíte odumřelých kožních buněk a jemně je zbrousíte a vyhladíte.
 • Prsty opláchněte vlažnou vodou a ošetřete je hydratačním krémem.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Jedlá soda si poradí s olupující se kůžičkou na nehtech i v jejich okolí

Peeling nehtových kůžiček

V dobré víře si nejedna z nás odstřihává kůžičku, která zčásti překrývá nehty v jejich spodní části. Pokud jste to také zkoušela, možná už jste přišla na to, že to nehtům neprospívá. Vytváří se tím vlastně otevřené rány, jimiž mohou do nehtového lůžka vnikat bakterie, plísně a jiné patogeny, jež nehty ve výsledku poškozují. Namísto jejího stříhání či zatlačování ale pomůže pasta z jedlé sody.

Jak použít jedlou sodu?

 • Smíchejte bicarbonu s vodou v poměru 1 : 1.
 • Výslednou směsí důkladně několik minut masírujte kůžičku na každém nehtu.
 • Opláchněte prsty vlažnou vodou a použijte hydratační krém.

Odstraňuje skvrny a nečistoty

Pokud jste silná kuřačka nebo třeba zahradnice, možná řešíte těžko odstranitelné skvrny na nehtech. Jedlá soda si díky svým čisticím schopnostem hravě poradí i s nimi. Pro použití postupujte stejným způsobem jako v případě peelingu a ruce pak opláchněte teplou vodou. Skvrny budou pryč.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jedlá soda je univerzální pomocník pro péči o vaši krásu

Chemický peeling chodidel

Pokud trpíte na rohovatění kůže na chodidlech a patách (tedy pokud jste normální člověk), pak můžete buď používat klasickou sestavu, jako jsou brusky nebo pemza, nebo je nahraďte pastou z jedlé sody, která funguje ještě lépe, a navíc jemně ošetří případné praskliny a drobná poranění. Díky antiseptickým vlastnostem vás dokáže zbavit i plísně nohou a zahojí drobné záněty.

Jak použít jedlou sodu?

 • V míse s teplou vodou nechte rozpustit dvě polévkové lžíce jedlé sody.
 • Do tohoto roztoku si ponořte nohy, aby kůže na nich změkla a zvláčněla.
 • Připravte si pastu z jedlé sody a vody v poměru 3 : 1.
 • Poté, co kůže na nohou změkne, masírujte zrohovatělá místa hrubou pastou po dobu několika minut a žádné místo nevynechejte.
 • Nakonec nohy opláchněte čistou vlažnou vodou, vetřete do nich hydratační krém a upravte nehty tak, jak jste zvyklá.

Jaká je vaše osvědčená metoda pro péči o ruce a nohy?

Zdroj: HealthyLifeTV

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Mám mnohaleté zkušenosti na poli novinářství z mnoha tuzemských časopisů. Můj profesionální přístup a kreativní pohled přinášejí na web zajímavé a inspirativní články. Jsem průvodkyní pro každého, kdo hledá rovnováhu mezi moderním životním stylem a osobním rozvojem.

Zobrazit další články