Na černé tečky funguje jako „vysavač“: Domácí maska z želatiny

Nejen lidé, kteří mají mastnou pleť, se velmi často potýkají s nevzhlednými černými tečkami, které se objevují zejména na obličeji. Vymačkávat je není zrovna dobrý nápad.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Po dokonalé porcelánové pleti bez akné nebo jiných kožních projevů sní každá žena. Jenže realita má ke snům daleko. Jedním z velmi častých problémů jsou například malé černé tečky, které se objevují zejména v obličeji, ale také na hrudi. Nejčastěji však na bradě, čele nebo nosu. Zbavit se jich není vůbec snadná záležitost. „Existují volně prodejné produkty, které obsahují účinné složky na exfoliaci, změkčení, a dokonce i odstranění černých teček,“ uvádí odbornice Cynthia Cobb.

Jde o nejběžnější formu akné

Pokud ale neholdujete drahým kosmetickým přípravkům, můžete na nechtěného nepřítele vyrukovat mnohem levnějšími a účinnými zbraněmi. Černé tečky jsou totiž jednou z nejčastějších forem akné. Nejnáchylnější jsou k nim lidé s mastnou pletí. To ale vůbec neznamená, že osoby s normální nebo suchou pokožkou nebudou trápit. Protivné malé černé nedokonalosti vznikají, když se ucpou póry. Zpravidla odumřelými kožními buňkami a přebytečným mazem.

Vzhled obličeje dokáží dokonale narušit. Pokud je vaše pleť náchylná, mohou se jich současně objevit desítky najednou. Na rozdíl od bílých teček, které vytvářejí uzavřené póry, mají ty černé otevřený povrch. Je lákavé zatočit s nimi tou nejjednodušší cestou. Jakmile si jich všimnete, prostě je vymáčknete. Podle dermatologů je to ale špatný nápad. Zbytečně si tak přivodíte jizvy nebo jinak pokožku poškodíte.

Podomácku vyrobená maska tečky „vyluxuje“

Na výskyt černých teček na obličeji má negativní vliv také stres, špatná strava, ale i mastné krémy nebo líčidla, která zanášejí póry. Když poskytnete pleti trochu péče, snadno se nechtěného nepřítele můžete zbavit. Nejde o nic složitého ani nákladného. Základem je vědět, jaký typ pleti máte – suchou, mastnou nebo smíšenou. Můžete navštívit kosmetický salon, kde vám s tím poradí a doporučí i účinnou kosmetiku. K bezchybnému vzhledu pokožky vám ale pomohou i levné domácí recepty.

Póry pod lupou iZdroj fotografie: Depositphotos

Téměř jako vysavač vyluxuje z obličeje černé tečky podomácku vyrobená pleťová maska. Snadno si ji připravíte ze dvou polévkových lžic želatiny a dvou polévkových lžic teplé vody. Želatinu důkladně rozmícháte ve vodě, dokud nebude mít tu správnou konzistenci. Pak několik minut počkáte, až hmota vychladne, a následně ji nanesete na místa, kde se vyskytují černé tečky. Po 15 minutách masku rychlým pohybem sloupnete. Ještě vyššího účinku dosáhnete tím, že do masky přidáte trochu drceného aktivního uhlí.

Základem je správná hygiena

Klíčová je správná hygiena oblastí, kde se černé tečky vyskytují. Každé ráno a večer důkladně vyčistěte obličej. Pouze voda a mýdlo na to nestačí. Použijte čisticí pěnu nebo peelingový gel. Před spaním se pokaždé musíte odlíčit nejlépe s pomocí micelární vody nebo oleje. Pokud máte citlivou pleť, odborníci doporučují enzymové peelingy. Pleť můžete podpořit také nejrůznějšími séry a krémy. Je ale nezbytné vybrat ty správné, které pleť ještě víc nezatíží.

Jaké triky používáte na odstranění černých teček?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články