Na vytápění domácnosti nepoužívá topení a ročně ušetří až desítky tisíc korun. Mezi jeho metody patří i roztažené závěsy

Abyste si doma udrželi teplo, nemusíte nutně vytápět všechny místnosti a utrácet plno peněz. O skvělé triky se s námi poradil pan Roman Z. z Hodonína

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvůli neustále vzrůstajícím účtům za energie se s blížící zimou stává klíčovým tématem zejména udržování tepla v domácnosti. Mnoho lidí totiž již nechce vytápět své místnosti jako to dělali dříve, neboť se bojí následného vyúčtování – to dnes může dosahovat extrémně vysokých částek. Své o tom ví také zkušený kutil pan Roman Z. z Hodonína, kterému vzrostly účty oproti minulým rokům téměř o polovinu. Nedávno nám však napsal do redakce, že přišel na řadu užitečných tipů, které mu pomáhají ušetřit až desítky tisíc korun každý rok.

Vlastní tepelný izolant a využití slunečního záření

Prvním zásadním krokem k udržení maximálního tepla v domácnosti, na který pan Roman Z. důrazně apeloval, je výroba tepelného izolantu. „Jedná se o velmi snadnou metodu, která vyžaduje pouze hliníkovou fólii. Tu stačí umístit za radiátor a následně nechat volně působit“, prozradil DámskémuDeníku. Tímto způsobem nejenže zabráníte zahřívání zdí, ale fólie bude také účinně odrážet teplo zpět do místnosti, čímž zvýšíte účinnost topení. „Díky tomuto snadnému postupu šetřím měsíčně mnoho peněz, a to za minimální investici„, pokračoval.

Ve svůj prospěch poté můžete využít i samotné sluneční záření. „Pokud se objeví, nechte světlo vstoupit do domu – odhrňte závěsy a žaluzie tak, aby do vašich místností proudilo co nejvíce světla, čímž zcela zdarma a přirozeně vyhřejete svou domácnost. Aby byla tato metoda co nejefektivnější, vybírejte místnosti s jižní expozicí, a abyste udrželi uvnitř teplo po maximální dobu, večer závěsy opět zatáhněte,“ uvedl zkušený domácí kutil s tím, že metoda funguje pouze tehdy, pokud je obloha čistá a slunce ostře proudí skrze okna do domova. 

Oblečení a vhodné ložní prádlo 

S úžasným řešením přišel také pro ty, kterým je zima především během noci. „Pokud je vám zima během noci, používejte vhodné ložní prádlo. V teple mě nejčastěji udrží flanelové povlečení, silnější přikrývky a mikroplyšová prostěradla. Jejich používáním dokonce můžete zlepšit kvalitu svého spánku. Dbát byste ale měli také na správnou volbu oblečení. Noste proto více vrstev textilie a zaměřte se například i na nošení termoprádla pod kalhotami a používání teplých bačkor,“ dodal pan Roman s tím, že tepelný komfort začíná právě od chodidel.

iZdroj fotografie: Freepik
Správná volba ložního prádla a oblečení vás pomůže udržet v teple

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu kamen či kotlů 

Pokud chcete i za těchto podmínek, co jsme napsali (roztažené závěsy, slunce atp.) si přitopit aspoň občas, tak nezapomeňte na pravidelnou kontrolu kamen a kotlů. „Mnoho lidí často zapomíná na servis, což může vést ke snížení účinnosti vytápění a vyšším nákladům. Jednou za čas proto kontaktujte odborníka, který zajistí, aby zařízení zůstalo v optimálním stavu. Ačkoliv to může znít jako drahá záležitost, z dlouhodobého hlediska tím výrazně snížíte náklady na energii“. Na DámskémDeníku jsme psali také o mladé ženě, která již 4 roky nezapnula topení

Zamezte tepelným ztrátám 

Další zajímavý tip, který nás v redakci zaujal, se týkal podlahových desek, které mezi sebou mají mezery. Právě ty vás totiž mohou podle webu GoodHousekeeping okrádat nahromaděné teplo v místnostech, přičemž pomoci vám dokáží především koberce vyrobené z tkanin, které poskytují izolaci (například vlna nebo podobný textil). Tyto „dekorace“ jsou navíc velmi příjemné a pomohou vám během zimních večerů udržet nohy v teple. 

Jak se snažíte udržet ve své domácnosti teplo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články