Tato mladá žena už 4 roky nezapnula radiátor. Podělila se o své fígle, jak se na vytápění dají ušetřit desítky tisíc

Topná sezona sice už začala, ale díky relativně teplému podzimu zatím spousta domácností radiátory nepustila. Od ledna mají ceny znovu vyrůst, takže tipy, jak ušetřit, se hodí.

i Zdroj fotografie: Martina Ševčíková pro DámskýDeník
                   

Vlna nebývalého zdražování donutila domácnosti hledat možnosti, jak ušetřit. I když se může zdát, že doby, kdy ceny energií lámaly rekordy, jsou zažehnané, ani zdaleka není vyhráno. Zásadní položka rodinného rozpočtu totiž v příštím roce znovu vyskočí. Energetický regulační úřad totiž zveřejnil návrh regulované složky ceny energií pro rok 2024, který počítá v případě domácností s meziročním růstem u elektřiny o 71 procent a u plynu zhruba o 39 procent.

Radiátory v bytě nepustila už roky

Přestože se vládní kabinet podle Novinek dušuje, že cena vyskočí jen o jednotky procent, připlatit si domácnosti budou muset tak jako tak. Tedy pokud budou svítit, dívat se na televizi, vařit nebo topit. Může se proto hodit jakákoli rada, jak na těchto nákladech alespoň trochu ušetřit. Mladá Britka Klaire de Lys sdílí na sociálních sítích užitečné praktické tipy, díky kterým se jí podařilo udržet životní náklady na uzdě navzdory obrovskému zdražování.

Hlavu si například už neláme s účty za vytápění. Několik let totiž nemusela zapnout radiátory ve svém bytě. „Snažím se přežít tváří v tvář současné krizi životních nákladů,“ uvedla na svém tiktokovém profilu. Některé její rady sice mohou znít trochu obyčejně, podobně jako dnes už legendární hláška předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové. „Zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr,“ poradila loni ve vysílání CNNPrimaNews.

Místnost vytopí i provizorní kamna z květináče

Ve videu, které Klaire zveřejnila na platformě TikTok, uvedla, že už čtyři roky nezapnula radiátory. Praktikuje několik triků, pokud má pocit, že se doma potřebuje zahřát. „Nejlogičtějším řešením je usínat s lahví naplněnou horkou vodou. Pokud máte jednolůžko, určitě si kupte větší přikrývku, nejlépe vlněnou, pod kterou se vejdou dva lidé. Můžete se do ní pak lépe zabalit,“ říká praktická Britka s tím, že láhev s horkou vodou by si lidé neměli dávat přímo na tělo, protože by se mohli popálit.

@klairedelysofficial Btw, the water bottle is called Hoo. #staywarm #costofliving #noheating ♬ original sound – Klaire de Lys

Našla i způsob, jak lze za pár korun vytopit pokoj. Potřebuje k tomu obyčejný hliněný květináč s dírou ve dně, svíčky a podložku, například víčka od zavařovacích sklenic. Teplota v místnosti se díky provizorním kamnům zvýšila o pět stupňů Celsia. K fíglům, díky kterým za vytápění už ušetřila desetitisíce, patří i cihla v troubě. „Když peču v troubě, dám do ní i tři cihly. Udrží totiž teplo déle,“ vysvětlila Klaire. Na DámskémDeníku jsme také psali o spoustě dalších vychytávek, které snižují náklady na život.

Jaké triky používáte na snížení nákladů v domácnosti? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články