Odstranění plísně, usazenin a zatuchlého zápachu z pračky

Pračku má doma každý, ale málokdo tuší, že je třeba o ni pečovat. Jak ji efektivně čistit, aby dokonale prala a vydržela co nejdéle? Není to až tak složité, jak se zdá.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Plíseň, zatuchlý zápach, usazeniny a v neposlední řadě nevyprané prádlo, které bude zapáchat hnilobou nebo plísní. Jednoduchými triky pračku vyčistíte od nečistot a vaše prádlo zase bude voňavé a svěží. 

Pozor si dávejte na zvláštní zvuky při praní

Čisticí prostředek nebo zbytek aviváže mohou zůstat v bubnu nebo potrubí pračky, mastné usazeniny znečišťují vody z praní, takže prádlo během praní nečistíte, ale naopak si ho ještě více špiníte. Dalším problémem může být nepříjemný zápach, který se z pračky line. Neobvyklé zvuky pračky například při máchání mohou znamenat brzké zablokování pračky, což může být způsobeno také různými druhy usazenin. 

iPračka potřebuje údržbu

Jestli si nějaké znaku znečištění všimnete, pračku vypněte a ihned vyčistěte. Pokud si nehody všimnete pozdě, možná už bude také pozdě na to zavolat opraváře, protože pračka bude neopravitelná. 

Použít můžete speciální čisticí prostředky přímo na pračky. Poradit si ale můžete také jednodušeji a levněji, a to pomocí přísad, které máte doma ve spíži. 

i

Zlikvidujete usazeniny a nepříjemnou vůni

Stačí, když jednou měsíčně nalijete 20 % ocet a pračku zapnete na program na nejvyšší stupeň teploty bez oblečení. Odstraní to plíseň a také usazeniny vodního kamene. Jestli nemáte tvrdou vodu a vidíte, že se hromadí prací prášek, může to být indikováno rozstřikováním, napětím nebo když v tekoucí vodě uvidíte lepkavé kousky. Na tuto variantu bude potřeba použít čistič. 

Jestli v pračce perete mastné oblečení, například oblečení z práce, měli byste do pračky každých šest měsíců používat čistič, protože ten rozpouští také mastné usazeniny. Jednoduše jen naplňte dávkovač pracího prostředku na maximum a poté dejte 95 stupňový program. 

i

Po vyčištění ještě zapněte klasický program bez oblečení, abyste odstranili zbytek nečistot. Jestli ale i poté slyšíte divné cvakání, může poté z pračky například vytéct voda.

Odtrhněte dekorativní proužek na spodní straně, kde se nachází filtr pračky, najdete tam pravděpodobně:

  • Papírové kapesníky
  • Mince, potrhané knoflíky
  • Vlasy a chlupy
iZdroj fotografie: Pixabay.com
Čistá pračka lépe pere

Filtr musíte očistit v chlorované nebo octové vody a vložte ho zpátky do pračky. Filtr kontrolujte pravidelně, jedině tak dosáhnete opravdu vypraného prádla. Společně s octem dosáhnete skvělých výsledků a pračka vám bude fungovat mnoho let. Další zásadou je nenaplňovat pračku úplně, aby se prádlo mohlo točit a pořádně se vypralo. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články