Čas pěstování rajčat nadešel: Aneb jaká hnojiva se nejvíce hodí na rajčata

Hnojení je důležitou součástí zahrádkaření, ať se jedná o okrasné rostliny nebo zeleninu, kterou po sklizni můžete skladovat a užívat si její chuť po celý rok.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro rajčata můžete využít hnojivo, zakoupené ve specializovaných obchodech, nebo použít suroviny, které jsou dostupnější a možná vám bude stačit zajít ven na zahradu nebo si suroviny nasbírat při běžné procházce. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pěstování rajčat má jasně dané zásady a pravidla

Jako hnojivo se hodí podestýlka pro ptáky nebo hnůj

Podestýlka je hnojivo, které ovlivňuje kulturu rajčata, stejně jako komplexní minerální hnojivo, které obsahuje velké množství fosforu a dusíku. Čerstvý drůbeží hnůj je po zředění vodou velmi účinný. Stačí naplnit 2/3 kbelíku o objemu 10 litrů hnojem a nalít po okraje vodu. Směs nechce na vzduchu 7-10 dní a poté se musí zředit – v 10 litrech vody 500 ml směsi. Kapalina se poté nalije do záhonky mezi řádky. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Bez hnojení nebudou rajčata nikdy dokonalá

Sušený drůbeží hnůj můžete použít jako hnojivo na rajčata. Stačí nalít 10 l vody na 500 g hnoje, zakrýt nádobu plastovou fólií, ale by se dusík neodpařil, a nechat směs 3-5 dní odstát, ale denně ji zamíchejte. Roztok smíchejte s vodou v poměru 1:20 a nalijte 0,5 l pod každé pouzdro rajčete. 

Skvěle fungují i kopřivy

Hnůj můžete nahradit i jinými přírodními prostředky. Jedná se o hnojivo, které se připravuje z ½ kbelíku odpadu naplněného vodou, uzavře se víkem a nechá stát na teplém místě po dobu jednoho týdne. Získaná infuze se musí dobře promíchat a zředit vodou v poměru 1:10. Po každý keřík poté nalijte 0,5-1 litr hnojiva. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojit rajčata lze i velmi originálně

Dobře budou jako hnojivo pracovat i kopřivy. Jsou bohaté na dusík, draslík a železo. Naplňte 2/3 kbelíku kopřivami, nalijte vodu, ale ne po okraje, dejte nahoru víko a nechte asi 7-10 dní máčet na teplém místě. Když začnou kopřivy kvasit, 1 l infuze zřeďte v 10 l vody a získaným roztokem zalijte rajčata pod kořeny. Na každou rostlinu použijte 1-2 l. Je to hnojivo, které se nepoužívá tak často, ale určitě s ním neprohloupíte. Každý měsíc provádějte proceduru s kopřivami dvakrát. Rajčata budou mít dobrý základ pro růst a následné kvetení. 

132 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 365 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Jak správně vařit vejce na všechny jednotlivé způsoby tak, aby byla pokaždé naprosto famózní
Události247.cz
Národní rozpočtová rada hovoří o možné potřebě zvýšit daně
JakZdravě.cz
Nové mutace koronaviru a co je opravdu nezbytné o nich vědět
VědaŽivě.cz
Mozek jako součást těla zná každý z nás. Co ale bylo podnětem k jeho rozvoji, skoro nikdo neví