Sotva jsme si užili chvilku tepla a už je to zase tady. Počasí otočí o sto osmdesát stupňů.
Prázdninové počasí je zatím jako na houpačce. Dámský Deník zaznamenal, že extrémně horké a slunečné dny, kdy rekordní teploty vystoupaly i nad 37 stupňů Celsia, vystřídalo tento týden ochlazení a déšť. Podle předpovědi meteorologů budou srážky v některých oblastech Česka velmi intenzivní. Hladina v řekách a potocích může někde dosáhnout i třetího stupně povodňové aktivity. O situaci už jednala i ústřední povodňová komise Ministerstva životního prostředí.
Rekordní vedro vystřídaly extrémní srážky
Start dovolenkových měsíců byl pro odpočinek u vody skoro ideální. Léto o sobě dalo naplno vědět. Teploty vyskočily nad 35 stupňů Celsia a na spoustě míst překonávaly rekordy. Na 120 ze 170 stanic meteorologové naměřili třicetiletá maxima. Nejtepleji bylo podle dat ČHMÚ 2. července v Husinci-Řeži u Prahy, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 37,4 stupně Celsia. Tento týden však došlo k výrazné změně.
❗️Pohled na aktuální data týkající se výrazné srážkové situace zítra a pozítří ve Slezsku a na východě Moravy. Naznačíme také odlišnosti od povodní v září roku 2024. Více níže.
💦Aktuální modely pokračují v trendu výrazných srážek během zítřejšího a středečního dne zejména v… pic.twitter.com/GxE0GdvHGk— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 7, 2025
Na vyprahlé Česko se snáší déšť a přišlo i dramatické ochlazení. V některých částech země se očekávají v následujících hodinách i extrémní srážky. ČHMÚ proto vyhlásil výstrahu pro některé oblasti Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje, kde se očekává vydatný déšť. Platí zatím až do 10. července. Zejména na Moravě a ve Slezsku má trvalý a vydatný déšť způsobit zejména během noci na středu vzestup hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a také Jeseníky. Na některých se očekává i třetí povodňový stupeň.
Experti očekávají třetí povodňový stupeň
Hrozí zaplavení komunikací, podmáčení a sesuvy i padání stromů. „Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací,“ apelují meteorologové. Kvůli očekávaným intenzivním srážkám v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji se v úterý sešla ústřední povodňová komise Ministerstva životního prostředí.
Situace podle resortu zatím není kritická, ale lidé by měli být obezřetní a radnice připravené. „Chceme především vyzvat povodňové orgány, aby byly připraveny, a hlavně apelovat na pořadatele dětských letních táborů v zasažených oblastech, aby pečlivě sledovali situaci a byli v kontaktu například s místními hasiči. Stejně tak žádáme občany ze zasažených oblastí, aby nevyužívali koupací zařízení, nevstupovali do rozvodněných řek a dbali pokynů Integrovaného záchranného systému,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík. Na přehradách se snižují hladiny a jsou prováděny kontroly vodních toků. V pohotovosti jsou profesionální i dobrovolní hasiči.