Polský hrobař mluví o své práci více než otevřeně: Nyní vyvrátil jeden z dlouho přetrvávajících mýtů

Každý člověk má své preference, a to i co se smrti, respektive způsobu pohřbení, týče. Známý hrobník vyvrátil jeden z mýtů.

Hrob zavátý listím i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Ačkoli se smrti každý podvědomě obává, je bohužel součástí života. Nikdo neví, kdy přijde jeho osudná chvíle a je to tak asi správně. Jinak by si nikdo nemohl užívat každého dne bez chmurných myšlenek. Podle zjištění webu Dámský Deník proběhne v České republice zhruba 100 000 pohřbů ročně. Každý z nich je jistě pro rodinné příslušníky plný smutku, vzpomínek a zoufalství. Jen málokdo se ale zaměří na lidi, kteří jsou smrtí obklopeni neustále. Hrobníci nemají snadné zaměstnání.

Kremace, či rakev

Úcta k pozůstalé rodině i nebožtíkovi samotnému by měla být samozřejmostí. Být hrobařem není snadné povolání, a to jak po fyzické, tak i mentální stránce. Fyzická zdatnost je opravdovou nutností. Taktéž psychická odolnost, jelikož nakládat s ostatky není pro každého. Hrobaři ale nejčastěji oceňují klid a jistou smířenost, jak Dámský Deník zjistil.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Chtěl vědět, jaké to je zemřít. Vykopal si proto vlastní hrob a na 1 hodinu se dobrovolně nechal pohřbít

Muž posiluje iZdroj fotografie: Piqsels
Fyzická zdatnost je nutností.

V dnešní době je mnohem častější kremace než pohřbívání v rakvi do země. I to má ale stále mnoho příznivců. „Je to zvláštní, ale v zimě chtějí lidi víc hroby, v létě zase víc spalují v krematoriu,“ řekl hrobník Radek Churaň pro iDnes. Více lidí preferuje právě kremaci, jelikož je pro ně naprosto nepřípustná myšlenka, že by jejich tělo mělo být pojídáno červy a jiným hmyzem.

Vyvracení mýtu

O hrobaři Robertovi z Polska psal Dámský Deník již v minulosti. Rád zodpovídá veškeré kontroverzní otázky, které s tímto zaměstnáním souvisejí. A to ve vší pokoře a úctě. Jak sám řekl, po letech si zvykl opravdu na všechno možné. Co mu ale dodnes dělá problémy, je pohřbívání dětí. Podle webu Statistika a my je v České republice velmi nízká míra mortality dětí, a to do 0,5 %.

Bílá rakev v autě

„Neumíte si představit, co lidé dávají do rakví zesnulých,“ vypráví hrobník. Myslel si, že už viděl snad všechno

@robas000

Odpowiadanie użytkownikowi @kamilkoniecko471

♬ dźwięk oryginalny – Grabarz

Nedávno se ale vyjádřil právě k mýtu, který se týká pojídání ostatků lidského těla hmyzem. Podle něj je zcela vyloučené, aby hmyz přežil v zemi bez kyslíku, a to i v případě, že ještě před pohřbem například do otevřené rány sedne moucha, která zde naklade svá vajíčka. Podle jeho mínění je toto mýtus, který se nesmyslně šíří po dlouhá léta.

Jak o této věci přemýšlíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články