Když je člověk na všechno sám, velmi brzy se to podepíše na jeho psychickém stavu. I Lenka cítí, že stojí na okraji propasti, a neví, jak dál.
Být matkou je nesnadná a často také poněkud nevděčná role. Děti jsou sice světlem života a umí dodat spoustu energie, stejnou mírou ji ale dokážou také odebírat. A je-li nastolená nerovnováha, někde se to musí vždy podepsat.
Je na všechno sama
„Vždy jsem si přála mít 2 děti a to se mi splnilo. Jsem za ně ráda každý den, stejně tak jsem ale i hrozně nešťastná,“ začíná se zpovídat paní Lenka M. z Kladna. „Amálce je 9 let, Nikolka je o 2 roky mladší. Jsou moc šikovné a každý mi vždycky říká, jak je mám i dobře vychované, což mě potěší,“ říká Lenka. Spousta rodičů totiž ze svých dětí vychovává spratky, a to i nevědomky. DámskýDeník poukázal i na případ, kdy matka dala takové ratolesti životní lekci.
„V poslední době na mě ale všechno padá. Připadám si, že jsem jen služka a nikdo mi s ničím nepomáhá. I když se snažím děti zapojovat do úklidu a jiných aktivit, často mi odporují a já už potom nemám sílu se s nimi hádat a prosit je, tak si to udělám raději sama. I když moc dobře vím, že z výchovného hlediska je to snad to nejhorší, co můžu udělat. Odmalička jsem je obskakovala a teď se mi to vrací jako bumerang,“ říká smutně Lenka.
Trápí ji syndrom vyhoření
„Manžel hodně cestuje, takže vlastně ani moc neví, jak trpím. Já chodím denně do práce, nakupuji, vařím, peru, žehlím, dělám s dětmi úkoly, vozím je na kroužky a vyzvedávám je. Sama na sebe nemám ani minutu. Tak ráda bych si třeba šla zacvičit nebo si jen tak zašla na víno s kamarádkou. Na chvíli vypadla z té rutiny, která mě svazuje. Ale nemám na to prostě čas a vlastně jsem se obětovala rodině, takže už ani kamarádky moc nemám. Cítím na sobě, že mi psychika pracuje, a nevím, jak dlouho je to ještě únosné,“ popisuje Lenka.
„Už jsem i uvažovala, že navštívím specialistu, aby mi poradil, co dál,“ říká Lenka. Velmi pravděpodobně trpí, podobně jako i spousta jiných lidí, syndromem vyhoření. Cesta ven je ale velmi nesnadná a klikatá, což potvrzuje i web VZP. Syndrom se týká každého pátého Čecha, jak informuje také web iDnes.