Jak se dostat z cesty k vyhoření?

Syndrom vyhoření je často diskutované téma. Potýkají se s ním mladí nebo staří, prakticky všechny skupiny v produktivním věku, a jeho důsledky mohou mít nepříjemné dopady nejen na práci, ale i na soukromý život.

                   

O syndromu vyhoření je třeba mluvit a je také třeba umět rozpoznat jeho první příznaky. Vysvětlíme vám, jak je rozpoznat a co dělat, abyste se vyhoření vyhnuli.

Nepodceňujte vyhoření, i když se nejedná o nemoc

Hned na začátku je třeba poznamenat, že vyhoření není nemoc. Jedná se o stav fyzického, emocionálního a duševního vyčerpání způsobený dlouhodobým stresem a nadměrnou pracovní zátěží.

Vyhořet může prakticky každý, ale hranice tolerance či odolnosti vůči vyhoření je u každého individuální. V každém případě se jedná o fenomén dnešní doby, což potvrzují i odhady Světové zdravotnické organizace (WHO), podle nichž tímto syndromem trpí přibližně 28 % pracující populace ve vyspělých zemích.

Příznaky se liší formou a intenzitou

Syndrom vyhoření se projevuje celou řadou příznaků, jako je chronická únava, cynismus, snížená motivace, podrážděnost a potíže se soustředěním. Počáteční stádia vyhoření lze rozpoznat podle přetrvávajícího vyčerpání a nedostatku energie, zvýšené podrážděnosti, problémů se spánkem a soustředěním. Pochopitelně se zdá, že tyto příznaky čas od času postihnou každého, a nemusí jít hned o vyhoření. Je proto důležité posoudit jejich intenzitu a trvání.

Pokud výše uvedené příznaky trvají déle a zhoršují se, je čas jednat, protože vyhoření se začíná stávat vaším nechtěným společníkem.

i

Jak se vyhoření vyhnout?

Začněme těmi špatnými zprávami. Ve srovnání se zažloutlými zuby, s nimiž si poradí bělící zubní pasty, neexistuje žádný univerzální recept, jak se vyhoření vyhnout, protože vždy záleží na konkrétní situaci.

Pomůže vám však, když si stanovíte vlastní priority a hranice a nebudete se ostýchat říkat druhým lidem „ne“. Také si neberte více na svá bedra, naučte se relaxovat a osvojte si techniky zvládání stresu. To všechno jsou jednoduché rady, které se však obtížně realizují. Pokud vám vonné svíčky pomáhají relaxovat, obklopte se jimi a následujte svá přání. Při mírnějších formách vyhoření pomáhá najít si nové koníčky a zájmy, při kterých si „vyčistíte“ hlavu.

Pokud příznaky vyhoření i přes vaši snahu přetrvávají, nebojte se vyhledat pomoc psychologa nebo terapeuta. Odborníci vám mohou pomoci identifikovat příčiny vašich problémů a naučit vás účinné techniky pro zvládání stresu a obnovení duševní rovnováhy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články