Člověk, kterému by měli být Češi vděční za mnoho věcí. To je Václav Havel. Díky jeho statečnosti dnes můžeme volně dýchat a žít.
Dramatik, vůdčí osobnost českého disidentu a symbol sametové revoluce Václav Havel, jehož výrok „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ se hojně používá dodnes. Řídí se jím mnoho lidí, jelikož tato slova mají hlubší význam, než se může zdát. Přestože byl tento statečný muž zprvu opěvován a podporován, ke konci jeho kariéry se našlo i mnoho kritiků na jeho osobu.
Z jevištního technika až k režírování
Václav Havel se narodil do intelektuální pražské rodiny v roce 1936. Už po studiích na gymnáziu začal psát články do literárních časopisů. Podle webu Novinky nemohl kvůli buržoaznímu původu studovat humanitní obory, tak se vyučil alespoň chemickým laborantem. Poté se přihlásil na Ekonomickou fakultu ČVUT, z níž chtěl přestoupit na AMU. Zde jej ale odmítli. K jeho velkému zklamání jej ČVUT již zpět nepřijala.
Ovšem i přes studijní nesnáze se dokázal z jevištního technika vypracovat na dramaturga a v roce 1963 byla jeho divadelní hra Zahradní slavnost poprvé uvedena v divadle Na zábradlí. Kvůli svým disidentským činnostem se však stal zakázaným autorem. Jak píše i web eXtra, kvůli silné kritice komunistického režimu mu byl zakázán výkon jeho povolání, a tak začal pracovat jako dělník. Stal se jedním ze tří mluvčích Charty 77, za což byl zatčen a odsouzen.
Poslední i první prezident
Když už bylo v listopadu 1989 jasné, že je moc KSČ v koncích, bylo třeba vybrat místo Gustáva Husáka nového prezidenta. Nikdo jiný než Václav Havel nepřipadal v úvahu. Stal se tak devátým a posledním prezidentem Československa a prvním prezidentem České republiky. Na Pražském hradě vydržel celkem 13 let, kde jej lidé uznávali, ale také kritizovali. Po mnoho let mu po boku věrně stála jeho manželka Olga, ta ale v roce 1996 zemřela. Václav Havel si však našel novou lásku, herečku Dagmar Veškrnovou, s tou se později oženil a žil s ní až do své smrti.
Václav Havel onemocněl, přičemž přišel o kus plíce. Po letech zemřel na své milované chalupě v Hrádečku u Trutnova ve spánku na oběhové selhání. Od jeho smrti tak 18. prosince letošního roku uplyne již 13 let. Václav Havel se stal velkou ikonou a Češi mu mohou být za jeho statečnost a odhodlání vděční. To by jistě bylo připomenuto i ve filmu, který se Dagmar Havlová chystala vydat, jak jsme již na DámskémDeníku prozradili.