Tisíce dětí mu vděčí za život. Přitom pravděpodobně ani nebyl lékař, jak všem tvrdil

Aby mohl pomoci rodičům předčasně narozených dětí, kteří si nemohli dovolit lékařkou péči, vystavoval inkubátory s dětmi a vybíral za to vstupné.

lékař utěšuje pacienta i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Každé dítě po porodu potřebuje lékařskou péči, i když se narodí zcela zdravé a jeho příchod na svět nedoprovází žádné komplikace. Ovšem u předčasně narozených miminek je nutná mnohem větší a speciální péče. V dnešní době již díky moderním technologiím dokáží lékaři zachránit i novorozence narozené bez mála o polovinu dříve, než by měli přijít na svět. A vděčíme za to muži, o kterém málokdo vůbec slyšel.

Vybíral vstupné, aby mohl pomoci novorozencům

Běžné těhotenství trvá zhruba 40 týdnů. Ovšem ne každá maminka je schopná své miminko donosit až do termínu porodu. Z toho důvodu se rodí předčasně narozená děťátka, která potřebují speciální péči. V dnešní době je většina nemocnic na taková miminka připravená a mají dostatečné vybavení k tomu, aby jim zachránili život. Ne vždy tomu ale tak bylo.

předčasně narozené dítě

Předčasně narozené dítě mělo třetinovou šanci na přežití. Zdravotní sestra se pro něj obětovala, svým činem zaskočila i lékaře

dítě v inkubátoru iZdroj fotografie: Freepik

Kdysi totiž byly předčasně narozené děti brány jako cosi špatného, a tak je lékaři nechávali bez pomoci umírat. Naštěstí se ale objevil Martin Couney, kterému dle webu StoPlusJednička mnoho rodičů přezdívalo Anděl v bílém, jelikož se mu podařilo díky speciální péči zachránit tisíce předčasně narozených miminek. Peníze získával tak, že za vstupné 25 centů umožnoval lidem prohlédnout si malinké novorozence v inkubátorech. Rychle se to rozkřiklo a veřejnost byla velmi zvědavá, a tak začalo chodit stále více návštěvníků.

Pravděpodobně ani nebyl lékař

Couney tvrdil, že své zkušenosti získal od Pierra-Constanta Budina, což by jeden z prvních badatelů v oboru neonatologie. Ale stejně jako jeho tvrzení, že vystudoval medicínu, tak i získání jeho praxe nebylo dosud potvrzeno. Odborníci totiž nikdy nedohledali důkazy o tom, že by Couney dostal lékařské osvědčení.

To ale nic nemění na tom, že díky jeho práci a odhodlání přežily děti, které by od jiných doktorů nedostaly sebemenší šanci na život. Ovšem bojovnost takto malých miminek je neuvěřitelná. Na Dámském Deníku jsme psali o předčasně narozené holčičce, která porazila smrt, přestože vážila méně než půl kila.

Usmívající se miminko

Narodilo se předčasně, svůj boj ale nevzdalo: Výhru nad smrtí miminko oslavilo nádherným úsměvem

Novorozenec v inkubátoru iZdroj fotografie: Depositphotos

Martin Couney, polský rodák, který poté emigroval do Spojených států, zaměstnával dle informací na webu PregnancyHelpNews patnáct vysoce vyškolených lékařů, včetně své předčasně narozené dcery, která byla zdravotní sestrou a pět kojících žen. Ty musely dodržovat přísnou dietu, nesměly kouřit a konzumovat nezdravé potraviny, aby si udržely kvalitu mateřského mléka. Miminkům po přijetí a vlažné koupeli dokonce dávali loknout brandy.

Co si myslíte o jeho práci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články