Podle někdejšího zlatého olympionika se v minulosti vodáci běžně vydávali na rozbouřené vodní toky řeky a nic se nestalo, protože se o tom prostě nevědělo.
Ničivé povodně, které se přehnaly Českem, napáchaly obrovské škody a dokonce si vyžádaly několik lidských životů. Přestože záchranné složky varovaly před riziky a vyzývaly veřejnost, aby se od velké vody držela co nejdál, někteří to nepovažovali za nezbytné. Poprask na sociálních sítích vyvolal svým příspěvkem lékař a zlatý kanoista z olympiády v Barceloně Lukáš Pollert, který nezodpovědné chování během řádění živlu poněkud zlehčoval.
Kdysi vodáci sjížděli rozvodněné řeky běžně
Hasiči a záchranáři opakovaně varovali, aby se adrenalinoví nadšenci nepouštěli do kaskadérských kousků na rozvodněných řekách. „Lidé stále riskují. I přes zákaz plavby se prohání v lodích na rozbouřené Vltavě. Celou věc jsme předali k řešení policistům. Prosíme vás, neriskujte v rozbouřené vodě, případnou záchranou riskujete i životy zasahujících hasičů,“ žádali pražští hasiči v příspěvku na síti X.
Lidé stále riskují. I přes zákaz plavby se prohání v lodích na rozbouřené Vltavě. Celou věc jsme předali k řešení policistům.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) September 16, 2024
Prosíme vás, neriskujte v rozbouřené vodě, případnou záchranou riskujete i životy zasahujících hasičů. pic.twitter.com/X0uhqjmTZ4
Bývalého špičkového kanoistu to ale moc netrápí. V minulosti se prý něco takového vůbec neřešilo. „Před mnoha a mnoha lety, když ještě nebyl internet, vodáci zcela přirozeně sjížděli rozvodněné řeky a nikomu to nevadilo. Nikdo je totiž neviděl. Dnes? Mediální lynč. Co se změnilo? Mediální obraz reality je jiný než skutečná realita,“ napsal na svém profilu na sociálních sítích Pollert.
Síla řeky je vidět, ale to není všechno
Dodal, že vychází z vlastní zkušenosti. „Říkám to s vědomím, že jsem to zažil a stejně tak naši rodiče. To, že je to teď nemožné, je podle mého mediálním obrazem doby. Je to daň internetu. Ani neříkám, že je to špatně, ale je to změna,“ poznamenal. Pod příspěvkem se rychle rozjela ostrá diskuze. „To teď myslíte vážně? Ti samí budou za chvíli skučet, jak potřebují pomoc, a IZS s nimi bude ztrácet čas, místo aby se věnovala potřebným,“ reagoval jeden z uživatelů.
Před mnoha a mnoha lety, když ještě nebyl internet, vodáci zcela přirozeně sjížděli rozvodněné řeky a nikomu to nevadilo. Nikdo je totiž neviděl.
Dnes? Mediální lynč.
Co se změnilo? Mediální obraz reality je jiný, než skutečná realita.
À propos díky internetu nás střídá jedna… pic.twitter.com/dQP5cv1GBu— Lukáš Pollert (@pollert11) September 16, 2024
Další napsali Pollertovi, že není v pořádku a měl by vyhledat odbornou pomoc. „Víte, že je rozdíl mezi divokou řekou, která je divoká přirozeně, a mezi řekou, která v sobě při povodních táhne všechny sračky a věci, co kde cestou potká, že jo?“ rozčílil se jiný z diskutujících. Podobný názor má také olympionik Vavřinec Hradílek. „Síla té divoké vody je zřetelná na první pohled, ale co není na první pohled zřetelné, je to, co třeba v ní plave, kam řeka může stoupnout…,“ cituje bývalého vodního slalomáře web CNNPrimaNews.