Paní Anežka, matka 2 dětí, musí kvůli dluhům žít v sociálním bytě prolezlém plísní. Ze své situace je zoufalá

V otřesném stavu se byt ocitl, když ho vytopil soused. Oloupala se malba, objevila se plíseň a nešla elektřina. Podle úředníků z radnice je ale v dobrém technickém stavu.

Žena seškrabává plíseň ze zdi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sociální byty radnice poskytují lidem, kteří se ocitli v nouzi. Většinou jde o malometrážní prostory, které sice mají k představě o ideálním bydlení celkem daleko, ale svůj účel dobře plní. Pokud se tam ovšem nestane něco nepředvídatelného. Vyprávět by o tom mohla šestačtyřicetiletá matka dvou dětí Anežka B. z polské Dąbrowy Górnicze, která v jednom takovém bytě žije. Všechno šlo, dokud ji nevytopil soused.

Vlhké stěny bytu pokrývá černá plíseň

Paní Anežka sama vychovává dceru a postiženého syna. Do současných problémů se rodina podle serveru Fakt dostala před několika měsíci. Její domov, který je momentálně v sociálním bytě, totiž vytopil soused. Nešlo ale jen o pár kapek vody, které způsobily mapy na stropě. Byt je prý v podstatě neobyvatelný. Od vytopení jsou stěny pokryté černou plísní a vlhkost způsobila, že se odloupala malba. Zoufalá matka neví, co má dělat.

Zoufalá samoživitelka už neví, jak dál: „Šetříme, kde se dá. Dětem nemůžu koupit oblečení, natož dovolenou“

Kvůli zkratu na elektrických rozvodech navíc nešel nějakou dobu proud. Pro zadluženou matku samoživitelku, která má velmi omezený rodinný rozpočet, to byla katastrofa. Výpadek proudu komplikoval celý chod domácnosti. Děsivé okamžiky musel prožívat i Anežčin postižený syn, který se bojí tmy. Až po intervenci Tatiany Duraj-Fertové ze Sdružení dąbrowských sociálních iniciativ byly rozvody opraveny a dodávky proudu znovu obnoveny.

Podle radnice je byt v dobrém stavu

To byla sice dobrá zpráva, ale tristní situaci, ve které se rodina nachází, to zcela nevyřešilo. Paní Anežka se obává, že velká vlhkost, která v jejím bytě způsobuje plíseň, může jejím dětem nejen vyvolat zdravotní problémy, ale mohl by je během koupání zasáhnout elektrický proud. Obrátila se na radnici, ale má pocit, že to bylo marné. „Po vytopení byly škody opraveny, instalace funguje správně. Byt je v dobrém technickém stavu. Vymalování stěn je v kompetenci nájemce,“ řekla serveru Joanna Krampus z městského úřadu.

Starší žena je smutná a pláče iZdroj fotografie: Freepik

Podle paní Anežky se v takových podmínkách ale nedá žít. Na jiné bydlení však zoufalá žena nemá prostředky a ani nárok. V problémech se totiž ocitla kvůli dluhům na nájemném. Od roku 2019 prý dosud dluží v přepočtu přes 760 tisíc korun. Radnice většinou moc sociálních bytů nemají a počty lidí v tísni jsou velké. Podle SeznamZpráv jde v Česku asi o 130 tisíc lidí. Stát proto vyčlenil 2 miliardy korun, které jsou určené na výstavbu a rekonstrukci bytů k sociálnímu bydlení.

Co si myslíte o ženiných problémech s bydlením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články