Zoufalá samoživitelka už neví, jak dál: „Šetříme, kde se dá. Dětem nemůžu koupit oblečení, natož dovolenou“

Samoživitelka je již na pokraji svých sil. V e-mailu se svěřuje se svým trápením. Nemá dost peněz ani na potřebné věci, natož na dovolenou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešní době plné zdražování a vysoké inflace mají problém vyjít s penězi i úplné rodiny. O mnoho hůř jsou na tom matky samoživitelky, které se musí spoléhat především samy na sebe. Přestože mohou pobírat různé příspěvky od státu, mnohdy jim výdělek stačí na pokrytí nejnutnějších výdajů a na nic dalšího jim již nezbývají finance. Stejně je na tom i paní Barbora K., která zaslala do redakce e-mail, v němž popisuje své trápení. Přeje si ale zůstat v anonymitě, protože nežádá o pomoc, potřebuje se jen svěřit.

Partner ji krátce po narození dcery opustil

Paní Barbora je mladá maminka teprve roční holčičky. Jejich život dosud nebyl vůbec lehký. Tato žena otěhotněla pouze čtyři měsíce od seznámení se svým přítelem, a tak se vlastně ani nestihli pořádně poznat. S potratem ani jeden nesouhlasil, a tak si řekli, že to určitě společně nějak zvládnou. Bohužel s narozením dítěte přišly velké změny a především stres, který přítel paní Barbory neunesl, a tak obě opustil. Ona tak zůstala na výchovu své dcery sama.

Před těhotenstvím pracovala pouze na půl úvazku jako uklízečka, takže žádný velký výdělek neměla. Jakmile jí přestala chodit mateřská a ona začala pobírat pouze rodičovský příspěvek, musela opět nastoupit do práce, protože by nebyla schopná zaplatit ani nájem za jejich pronajatou garsonku. Její bývalý přítel sice platí alimenty, ale jsou velmi nízké, protože ani on nevydělává moc peněz.

Sotva vystačí s penězi, někdy si musí půjčovat

Paní Barbora tedy chodí do práce, ale dceru musí dávat do soukromých jeslí, které stojí dost peněz. Po sečtení všech výdajů jí tedy měsíčně nezbyde víc než 500 Kč. Několikrát se i stalo, že musela žádat kamarádky o drobnou půjčku, aby vůbec zvládla vše poplatit. Je ze všeho strašně unavená, už neví, jak dál. Kvalifikaci na lepší práci nemá, protože nemá ani maturitu.

Nyní, když přichází léto, padl na ni obrovský splín. Šetří, kde se dá, ale nestačí to. Potraviny nakupuje pouze v akcích, oblečení pro svou dcerku jen na bazarech nebo v second handu. Na to, kdy si naposledy koupila něco pro sebe, si už ani nepamatuje. Tak ráda by vzala svou holčičku někam na dovolenou, ale absolutně na to nemá peníze. Nemá ušetřeno skoro nic, protože není z čeho. „Lituji ostatní ženy, které jsou na tom stejně jako já, už nemůžu dál. Nežádám žádné peníze ani dárky, potřebuji se jen někomu svěřit,“ zmiňuje v e-mailu paní Barbora.

Co byste této zoufalé ženě poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články