Možná nosíte v peněžence poklad aneb Průvodce, jak poznat vzácné bankovky a mince

V oběhu je spousta mincí a bankovek, po kterých sběratelé šílí. Třeba je máte v peněžence a ani o tom nevíte. Na první pohled jsou od běžných k nerozeznání.

Ruce drží stokorunu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trendové jsou sice bezhotovostní platby, které akceptuje drtivá většina obchodů, ale v peněžence nějaký ten obnos nosí každý. Bankovkám a mincím ale lidé moc pozornosti nevěnují, což je neprozřetelné. Může se totiž stát, že u sebe nosíte poklad. Přestože peníze na první pohled vypadají stejně obyčejně, za některé kusy můžete dostat i několikanásobek jejich nominální hodnoty. Víme za které.

Správná desetikoruna je opravdu terno

Pokud se rozhodnete prozkoumat obsah peněženky, pomůžeme vám se zorientovat, co byste vlastně měli hledat. Nejhodnotnější jsou historické mince, ale na ty byste mohli narazit jen zázrakem. Vzácnou mincí je třeba pětihaléř z roku 1924. K jeho ražbě ve velkém totiž podle blogu ČeskáMincovna nikdy nedošlo, takže sběratelé vám za něj utrhnou ruce. Před třinácti lety se vydražil za víc než půl milionu.

Trefou do černého jsou zmetky. Do oběhu se jich totiž většinou dostane jen hrstka. Pravděpodobně nejpopulárnější je desetikoruna z roku 1993, kterých se vyrazila jen tisícovka kusů. Od běžných se liší v tom, že má menší písmena Kč a čára na spodní části mince je o něco výše. V roce 2021 byla jedna vydražena za 230 tisíc korun. Podobnou částku můžete dostat i za jinou desetikorunu z roku 1993, která má nápis specimen. Pro zahraniční banky se jich vyrazilo jen 125 kusů.

Prohlédněte mince i bankovky

Mezi desetikorunami je ale ještě jeden zajímavý kousek. V roce 2000 se totiž razily dvě verze této mince. Na jedné byl vyobrazený hodinový strojek a na druhé zase katedrála svatého Petra v Brně. Přestože varianta s katedrálou je klasická, v roce 2000 vzniklo jen asi 30 000 kusů. Tím se desetikoruna dostala do hledáčku sběratelů. Dostat za ni můžete i deset tisíc korun.

peníze iZdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Ternem jsou i bankovky. Na DámskémDeníku jsme už psali o proslulé dvousetkoruně z roku 1993, která se vydražila za 750 000 korun. Neobvyklá je v tom, že na unikátní stříbrný ochranný proužek s mikrotextem se omylem dostal nápis Republique du Zaire. Za stokorunu z roku 1995, která je vytištěná na papíře s obráceným vodoznakem, můžete poté získat i 2 000 korun. A dvoutisícovka ze série E, kterých je podle serveru Peníze v oběhu zatím jen kolem 12 tisíc, může vyjít i na 20 000 korun.

Jakou pozornost obvykle věnujete penězům v peněžence?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články