Rychle si zkontrolujte bankovky ve vaší peněžence. Tyto speciální mají hodnotu i 2 000 000 Kč

V oběhu koluje mnoho vzácných mincí a bankovek, aniž by si toho mnozí povšimli. Podívejte se, jestli se ve vaší peněžence neukrývá hodnotný poklad.

peníze i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jsou to především chybně vytisknuté bankovky nebo chybně vyražené mince, které jsou vzácné. Právě chyby při jejich výrobě je dělají tolik unikátními, a tím pádem žádanými. Sběratelé jsou pak ochotni za některé kusy zaplatit i milionové částky. Narazit na ty nejcennější kousky je obtížné, ale v peněžence můžete s mnohem větší pravděpodobností najít ty, co násobně převyšují svoji nominální hodnotu. I pár tisíc do rodinného rozpočtu se určitě hodí.

Za „zairovku“ i dva miliony?

Asi nejvzácnější bankovkou, která může stále kolovat, je tzv. „zairovka“, dvousetkoruna z roku 1993. Jedná se o naprosto unikátní bankovku, která vznikla velmi neobvyklou chybou. Na ochranném stříbrném proužku je místo obvyklého nápisu „200 Kč“ vyraženo „Republique du Zaire“. Německý prodejce těchto kotoučků omylem do zásilky pro Českou tiskárnu cenin přibalil i kotouček určený pro Zair, dnešní Demokratickou republiku Kongo.

Na poslední dražbě se tato bankovka vydražila za krásných 750 000 Kč. Předpokládá se však, že dnes by se mohla vydražit až za 2 miliony korun. Nikdo přesně neví, kolik těchto vadných kusů bylo vyrobeno. Z oběhu se však stahovaly bankovky s úzkým proužkem, ke kterým patřila i tato. Pokud se tedy nějaká nová „zairovka“ ještě objeví, nejspíš to bude ta, kterou náhodně naleznete uschovanou někde po dlouhá léta.

Dvoutisícovka z roku 2007

Mnohem větší šanci máte v případě bankovky v nominální hodnotě 2 000 Kč z roku 2007. Vzácná je pouze ta bankovka, která má sériové číslo E 01 až E 23 a poslední číslo není vyšší než pět set, uvádí na svém webu Finex. Do oběhu se dostalo přibližně 12 000 kusů. V závislosti na stavu bankovky pak můžete očekávat výdělek 8–18 tisíc Kč.

bankovka iZdroj fotografie: Depositphotos

Náhradní série pětistovek z roku 1993

Na celkem slušný peníz si přijdete, pokud objevíte bankovku v nominální hodnotě 500 Kč z roku 1993. Její sériové číslo však musí začínat písmenem Z. Tyto bankovky byly dodatečně vytištěné, aby nahradily ty poškozené. Celkem se jich tak emitovalo menší množství a za tuto bankovku v dobrém stavu můžete dostat i 15 000 Kč.

Co dělat, pokud najdete vzácnou bankovku?

Nedoporučujeme mince ani bankovky nijak vylepšovat – u bankovek je většinou jejich majitelé žehlí, perou atd., aby byla jako nová. Takové úpravy zkušený sběratel a obchodník pozná a jen si uškodíte v cenové nabídce,“ řekl pro web Peníze.cz Jan Jelínek, expert na numismatiku. „Podezřelou“ bankovku dobře nafoťte a obraťte se na odborníky, kteří vám poradí, jak dále postupovat.

dvoustovka iZdroj fotografie: Depositphotos

Na DámskémDeníku jsme kromě bankovek rozebírali i vzácné mince, na které můžete ve svých peněženkách také narazit, a to včetně euromincí, které jste si mohli přivézt z letní dovolené. Já jsem po prohlídce své peněženky bohužel neuspěla. A co vy? Podívejte se, třeba budete mít větší štěstí.

Co byste dělali, kdybyste ve své peněžence našli vzácnou minci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články