Pokud se pozůstalí rozhodnou, že nebožtíka pohřbí v rakvi, kromě jeho přípravy je potřeba ještě vykopat hlubokou jámy. Důvod pro to je velmi prostý.
Pohřbívání je běžnou praxí, jak se rozloučit se zemřelým a naposledy strávit pár minut v přítomnosti jeho těla. I když se většina obřadů a rituálů s novými trendy mění, hloubka hrobu zůstává většinou stále stejná. Proč musí být rakev umístěna alespoň 2 metry hluboko, má přitom velmi jednoduché vysvětlení, což zmiňuje i web VeryWellHealth.
Rozdíly mezi pohřby
Základním rozdílem je, zda se jedná o církevní nebo občanský pohřeb. Podle toho se totiž liší i místo, kde k němu dochází. Odlišný je pak i samotný průběh. Zatímco v kostele vede zpravidla poslední rozloučení kněz, v civilním obřadu mají rodinní příslušníci a nejbližší pozůstalí možnost sami pronést vlastní řeč. Na DámskémDeníku jsme také zmiňovali, že kromě toho lze narazit na rozdíl v postavení rakve v závislost na přítomnosti oltáře.
Největším rozdílem však zůstává, zda je nebožtík zpopelněn, či pohřben v rakvi. V prvním případě napřed dochází ke kremaci, přičemž se pozůstalí mohou rozhodnout, jak s popelem naložit. V druhém se pak ze smuteční síně nebo kostela odchází k místu, kde bude rakev uložena. Této intimní části se obvykle účastní jen malá hrstka účastníků pohřbu, ale záleží na preferenci pozůstalých, kteří pohřeb zařizovali.
Jejich přání je podle naší čtenářky Věrky P. z Olomouce nutné nanejvýš ctít: „Téměř nikdo necítí takový smutek jako nejbližší pozůstalí. Proto by se ostatní měli snažit jim tento den co nejvíce usnadnit a respektovat jejich přání a požadavky.“
Proč se rakev umisťuje hluboko
Zvyk pohřbívat rakev dostatečně hluboko pochází podle webu FeldmanMortuary již z Anglie v 17. století, neboť v tuto dobu panoval v zemi mor. Kvůli strachu z nákazy vydal tehdejší starosta rozkaz, že jámy pro zemřelé musí být hluboké 6 stop, tedy 2 metry. Tímto krokem mělo dojít k zastavení šíření infekce a vymýcení této vysoce nakažlivé choroby. Pravidlo o dvou metrech však platí dodnes, a to nejen v anglických zemích.
Hloubka hrobů se různí
V některých státech v USA platí pravidla, že hrob musí být hluboký 4 metry, aby do něj bylo možné přidat další zemřelé, až nastane jejich čas. 2 metry jsou však běžným standardem, který má navíc zajistit, že rakev nevytlačí podzemní voda nebo se do ní nedostanou případní zloději nebo masožravá zvířata. Na vykopanou rakev s pozůstatky by si rozhodně nikdo nepřál narazit ani za bílého dne, natož pak třeba večer.